Cosmin Contra, atac dur după golul marcat de Cristiano Ronaldo împotriva echipei sale! A ajuns în toată lumea după aceste cuvinte

Cosmin Contra, antrneorul celor de la Damac, a lansat un atac dur în presa din Arabia Saudită, după golul marcat de Cristiano Ronaldo împotriva echipei sale. Al Nassr și Damac s-au duelat, sâmbătă, 21 octombrie, în runda cu numărul 10 a campionatului saudit.

„Golul marcat de Cristiano Ronaldo nu a fost corect!”. Cosmin Contra, atac dur după ce portughezul a înscris împotriva echipei sale

Damac, echipa antrenată de Cosmin Contra, a mers în runda cu numărul 10 a campionatului din Arabia Saudită în deplasare la Al Nassr, formația pentru care evoluează Cristiano Ronaldo și Sadio Mane, dar și una dintre principalele candidate la titlu.

În ciuda faptului că porneau cu șansa a doua, jucătorii lui Damac au intrat foarte motivați pe teren și în prima repriză au dominat copios jocul. Damac a ratat câteva ocazii uriașe prin atacantul Assan Ceesay, iar în cele din urmă a izbutit să deschidă scorul. În minutul 45+2, Nicolae Stanciu i-a oferit o pasă splendidă de gol lui N’Koudou, care a scăpat singur spre poartă și l-a învins pe portar cu un șut pe jos.

În repriza secundă, raportul de forțe s-a schimbat. Fotbaliștii lui Al Nassr au revenit mai determinați pe gazon, iar în scurt timp au reușit să răstoarne scorul de pe tabelă în favoarea lor. Brazilianul Talisca a punctat primul în minutul 52, după care, în minutul 56, Cristiano Ronaldo a transformat fabulos o lovitură liberă de la peste 20 de metri.

Golul portughezului a fost ultimul al confruntării, iar Al Nassr a învins-o pe Damac cu 2-1, reușind să se apropie la 4 puncte de liderul Arabiei Saudite, Al Hilal.

După meci, Cosmin Contra a răbufnit în presa din Arabia Saudită și a contestat vehement arbitrajul, dar mai ales decizia de la golul secund marcat de Al Nassr, prin Cristiano Ronaldo:

„Nu meritam să pierdem acest meci. Cred că o echipă mare precum Al Nassr nu are nevoie de ajutor din partea arbitrilor.

În repriza a doua, arbitrul a contribuit. Golul marcat de Cristiano Ronaldo nu a fost corect, a venit după o greşeală de arbitraj. În prima repriză, Al Nassr nu a avut ocazii, chiar dacă este o echipă cu multe staruri”, a declarat Cosmin Contra, potrivit Shorouk News.

Damac rămâne pe locul 11 în clasamentul din Arabia Saudită

În urma rezultatului înregistrat sâmbătă, Damac rămâne pe locul 11 în clasamentul din Arabia Saudită, cu 10 puncte adunate după 10 meciuri disputate. Echipa antrenată de Cosmin Contra a înregistrat două victorii, 4 egaluri și 4 înfrângeri în acest sezon.

În runda următoare, joi, 26 octombrie, Damac va primi vizita lui Al Akhdoud, ocupanta locului 14 din clasament, pentru care evoluează Florin Tănase și Andrei Burcă. Confruntarea e programată să înceapă de la ora 18:00.

Publicat: 22 10. 2023, 13:46