Cosmin Contra a pierdut derby-ul Arabiei Saudite și e la un pas să-i fie suflat titlul de campioană! Cum arată clasamentul

Al-Ittihad Jeddah, formație pregătită de fostul selecționer român Cosmin Contra, a pierdut luni seara derby-ul Arabiei Saudite cu Al-Hilal, scor 1-3 pe teren propriu.

Gazdele au condus cu 1-0 în prima repriză, dar multipla campioană saudită a întors scorul.

Pentru Al-Ittihad a marcat Romarinho (32 – din penalty), în timp ce pentru învingători au înscris Michael (42 și 69) și Salem Al-Dawsari (66).

Cu trei etape înainte de finalul campionatului, formația lui Contra rămâne lider, dar Al-Hilal s-a apropiat acum la 3 puncte.

Al-Hilal este antrenată de fostul internațional argentinian Ramon Diaz.

Contra, care a semnat în august un contract pe un sezon, îl înlocuieşte pe brazilianul Fabio Carille, demis după ce echipa a fost învinsă de Raka Casablanca (Maroc), la loviturile de departajare, în finala Campionatului Cluburilor Arabe.

Cosmin Contra a venit din august 2021 în Arabia Saudită

Contra este al patrulea antrenor român care o pregăteşte de Al Ittihad, după Anghel Iordănescu (2005-2006), Victor Piţurcă (2014-2015, 2015-2016) şi Ladislau Boloni (2015).

Cosmin Contra (45 ani), fost selecţioner al României (2017-2019), le-a mai antrenat în carieră pe Politehnica Timişoara, Fuenlabrada, Petrolul Ploieşti, Getafe, Guangzhou R&F, Alcorcon şi Dinamo Bucureşti.

În momentul venirii la echipă, etapa a treia, Al Ittihad ocupa locul 4 în campionat, cu 6 puncte după trei runde.

Obiectiv ratat: Cupa Regelui în aprilie

Formaţia Al Ittihad, antrenată de Cosmin Contra, a ratat, luna trecută, calificarea în finala Cupei Regelui, în Arabia Saudită.

Al Ittihad a fost învinsă cu scorul de 1-0 de echipa Al Feiha, golul fiind marcat de Abusabaan, în minutul 36. În cealaltă semifinală, echipa lui Marius Şumudică, Al Shabab, a fost eliminată de Al Hilal, scor 2-1 după prelungiri.

Sursă foto: Twitter / Al Ittihad

Publicat: 24 05. 2022, 11:22
Actualizat: 24 05. 2022, 11:25