Coșmar pentru Marius Șumudică! Gaziantep a pierdut pe final două puncte mari, cu un om în plus! Alexandru Maxim și Alin Toșca au fost integraliști | VIDEO

Gaziantep a pierdut două puncte mari pe teren propriu în prima ligă din Turcia, după remiza cu Antalyaspor de pe teren propriu, scor 1-1.

Cu Alexandru Maxim și Alin Toșca integraliști, rezultatul la pauză a fost 0-0. Gaziantep a deschis scorul în minutul 58, prin Kayode, care a marcat din fața porții.

Apoi, Gaziantep a rămas cu un om în plus, după eliminarea lui Ozmert, care a văzut al doilea cartonaș galben. N-a fost însă suficient pentru un succes al gazdelor.

Final de coșmar pentru echipa lui Marius Șumudică

Cu un om în plus pe teren, Gaziantep n-a știut să gestioneze ultimele minute, iar oaspeții au dat lovitura, reușind să plece acasă cu un punct.

Djilobodji a făcut henț în careu, iar muntenegreanul Jahovic a egalat din penalty, în minutul 88.

După 29 de etape, Gaziantep este acum pe locul 10, la două puncte în spatele adversarei de azi, Antalyaspor. Pe primul loc este Istanbul BB, cu 60 de puncte. Poziția a doua este ocupată în Turcia de Trabzonspor (58 de puncte), podiumul fiind completat de revelația Sivasspor (53 de puncte).

În etapa trecută, Gaziantep a jucat foarte bine și a scos o remiză nesperată pe terenul celor de la Galatasaray, scor 3-3. Spre deosebire de meciul de azi, atunci trupa lui Șumudică a avut multă șansă, reușind să egaleze prin Alexandru Maxim, la ultima fază a meciului.

„Am făcut un meci imens! Am avut permanent încredere în jucătorii mei. Sunt mulțumit de echipă! Numai o formație mare reușeste la Galata acasă să revină de la 1-3, așa cum am făcut-o noi. Am avut gol valabil, la 2-3, anulat aiurea, dar am avut la final și un penalty clar. În viața mea nu am văzut-o pe Galatasaray, la ea acasă, să tragă așa de timp cum a făcut-o azi”, a afirmat Marius Șumudică după duelul cu Fatih Terim, la Radio Sport 1.

Publicat: 28 06. 2020, 23:10
Actualizat: 29 06. 2020, 01:41