Copa America 2021: Brazilia, victorie cu scandal contra Columbiei! Cum a influențat arbitrul Nestor Pitana marcarea unui gol | VIDEO

O decizie controversată de arbitraj și o eroare defensivă a dus la o victorie a Braziliei, scor 2-1, miercuri spre joi, contra Columbiei în Copa América.

Brazilia, gazdă și actuală campioană a turneului sud-american, a legat cea de-a noua victorie la rând într-un meci dificil care pierdea de mult.

În minutul 10, Luis Díaz a a dus Columbia în avantaj cu un șut superb șla o centrare de pe dreapta.

Egalarea Braziliei nu a venit decât cu 12 minute înainte de final, tot cu o lovitură de cap, de această dată prin Roberto Firmino.

Jucătorii columbieni au protestat îndelung pentru faptul că arbitrul Nestor Pitana nu a reușit să oprească jocul când mingea l-a lovit accidental, chiar înainte ca Renan Lodi să centreze de pe stânga pentru șutul lui Firmino.

Revizuirea cu arbitrajul video și protestele au făcut ca meciul să fie prelungit cu zece minute. Aproape de final, Neymar a bătut un corner pe care Casemiro l-a finalizat cu o lovitură de cap.

Brazilia: Weverton – Danilo, Marquinhos, Thiago Silva, Alex Sandro (Renan Lodi, 62) – Casemiro, Fred (Lucas Paqueta, 68), Everton Ribeiro (Roberto Firmino, 46) – Richarlison (Gabriel Barbosa, 77), Gabriel Jesus (Everton Cebolinha, 77), Neymar. Selecţioner: Tite
Columbia: David Ospina – Daniel Munoz, Davinson Sanchez, Yerry Mina, William Tesillo – Wilmar Barrios, Matheus Uribe, Juan Guillermo Cuadrado, Luis Díaz (Oscar Murillo, 90+1) – Rafael Borre (Gustavo Cuellar, 90+4), Duvan Zapata (Miguel Borja, 64). Selecţioner: Reinaldo Rueda.

Care e situația în clasament?

Cu doar două meciuri rămase de jucat, Brazilia – Ecuador şi Venezuela – Peru, gazdele competiţiei sunt calificate în sferturi după ce au acumulat maximum de puncte, nouă. Columbia este pe lcoul 2, cu patru puncte din patru partide, astfel că a termiant de jucat în această grupă. Tot patru puncte are şi Peru, în timp ce Ecuador şi Venezuela au două puncte fiecare.

Copa America 2021, campionatul echipelor naţionale de fotbal din America de Sud, a debutat duminică 13 iunie, în Brazilia, după ce nu s-a desfăşurat anul trecut din cauza pandemiei de coronavirus.

Competiţia a stat sub semnul incertitudinii şi anul acesta, după ce cu câteva săptămâni înaintea debutului gazdele desemnate, Columbia şi Argentina, şi-au retras organizarea, prima din cauza problemelor sociale, iar a doua din cauza COVID-19. Brazilia a acceptat cererea CONMEBOL de a găzdui turneul şi competiţia va demara, după ce Curtea Supremă de la Brasilia şi-a dat acordul.

Publicat: 24 06. 2021, 08:55
Actualizat: 24 06. 2021, 11:05