Conte a câștigat duelul cu rivalul Mourinho! Gestul făcut de italian în fața lui „The Special One”, după victoria lui Chelsea din finala FA Cup

Chelsea a mai spălat prestația din sezonul recent încheiat, unde a terminat pe locul cinci și a ratat participarea în grupele Champions League ale sezonului viitor. Trupa lui Antonio Conte s-a impus cu 1-0 în finala disputată pe Wembley, în fața lui Manchester United.

Chelsea a marcat unicul gol al partidei în minutul 22. Fundașul lui Mourinho, Phil Jones a oferit cadou un penalty formației londoneze, iar Eden Hazard nu a iertat și a marcat golul cu care Chelsea își trece în palmares a opta FA Cup din istorie. După marcarea golului, United a alergat după egalare, dar tot Chelsea putea înscrie în repriza secundă. Centralul Michael Oliver a refuzat un penalty trupei lui Conte, după un henț al lui Ashley Young.

La sfârșitul partidei, italianul Antonio Conte a oferit un moment memorabil. Acesta  l-a îmbrățișat pe rivalul Mourinho, cel cu care s-a duelat în mai multe rânduri în declarații. Rivalitatea dintre cei doi este celebră pe internet. În februarie, Antonio Conte a primit de la un fan al celor de la United un tricou al „diavolilor roșii” cu numele său și numărul 1, tricou semnat și de portughezul Mourinho.

S-a terminat 1-0 pentru Chelsea, care „spală” prestația din acest sezon. Londonezii vor juca sezonul viitor în Europa League, competiție pe care a câștigat-o în sezonul 2012-2013, după o finală câștigată în fața celor de la Benfica. Pentru trupa antrenată atunci de Rafa Benitez marcau Fernando Torres și Branislav Ivanovic. Rivala United a câștigat Europa League în sezonul 2016-2017, în primul an cu Mourinho la cârma echipei. Pogba și Mkhitaryan marcau pentru „diavolii roșii” în finala disputată la Stockholm, împotriva celor de la Ajax.