Semnal de alarmă pentru fundașii Farului Constanța, înainte de play-off-ul Conference League! HJK Helsinki și-a spulberat o rivală în campionat, iar un atacant sârb a marcat o triplă

Semnal de alarma pentru fundasii Farului Constanta, inainte de play-off-ul Conference League! HJK Helsinki si-a spulberat o rivala in campionat, iar un atacant sarb a marcat o tripla

Fundașii Farului Constanța primesc un semnal de alarmă din Finlanta, înainte de play-off-ul Conference League. HJK Helsinki, viitoarea adversară a elevilor lui Gică Hagi, și-a spulberat o rivală din campionat, iar un atacant sârb a marcat o triplă.

HJK Helsinki, în formă maximă înaintea meciului cu Farul Constanța din play-off-ul Conference League. Semnal de alarmă pentru fundașii lui Gică Hagi

Joi, 24 august, Farul Constanța va primi vizita finlandezilor de la HJK Helsinki, în manșa tur a play-off-ului din UEFA Europa Conference League. Jocul se anunță a fi unul foarte dificil pentru elevii lui Gică Hagi, mai ales că HJK traversează o formă de excepție. Finlandezii au legat a patra victorie la rând în campionat și continuă lupta la titlu cu rivalii de la Kups.

Duminică, HJK Helsinki s-a impus fără drept de apel în deplasarea cu Inter Turku, scor 3-1. Prima repriză a fost dominată de gazde, care au reușit să își asigure și un avantaj fragil pe tabelă la capătul celor 45 de minute, scor 1-0. Însă, în repriza secundă, HJK s-a dezlănțuit, iar atacantul sârb Bojan Radulovic (23 de ani) a marcat o triplă în minutele 62, 64 și 68, reușind să aducă victoria echipei sale, scor 3-1.

HJK este pe locul secund în campionatul Finlandei, cu 40 de puncte obținute după 20 de etape. Viitoarea adversară a Farului Constanța are de departe cel mai bun atac din campionat, cu 34 de goluri marcate și doar 16 primite.

În acest context, fundașii Farului trebuie să fie foarte atenți în partida de joi seară, mai ales la sârbul Bojan Radulovic, care conform Transfermarkt are o cotă de 450.000 de euro. În acest sezon, el este cel mai bun marcator al finlandezilor, cu 14 goluri și o pasă decisivă reușite în doar 17 meciuri de campionat.

Gică Hagi urmează să analizeze stilul de joc al finlandezilor

În acest moment, Gică Hagi este concentrat exclusiv asupra duelului de foc cu Rapid din campionat, programat duminică, de la ora 18:15. Ulterior, managerul Farului Constanța îi va studia pe finlandezii de la HJK, în vederea partidei de joi:

„Nu știu care este nivelul fotbalistic al lui HJK. Sunt convins că Gică va analiza cu tot staff-ul meciurile lor în competițiile internaționale. Va fi poate cel mai greu adversar din acest parcurs, unul excelent. Am câștigat 5 din 6. Cel de la Tiraspol l-am pierdut în prelungiri, cu două greșeli personale. Suntem încrezători. E o oportunitate extraordinară pentru noi, pentru jucători, pentru club, dar va fi mult mai dificil decât a fost până acum”, a declarat Gică Popescu, la Digi Sport.

Publicat: 20 08. 2023, 17:38
Actualizat: 20 08. 2023, 17:41