Scenariu demn de thriller în Conference League! 28 de lovituri de departajare, după ce s-a marcat în minutul 90+13

Primul tur preliminar al Conference League a propus un meci de infarct între echipa malteză Gzira United și Glentoran, din Irlanda de Nord.

Meciul retur dintre cele două s-a disputat la Belfast, iar câștig de cauză au avut oaspeții în cele din urmă, însă deznodământul a fost stabilit după o serie record de lovituri de departajare.

Gazdele au împins meciul în prelungiri după ce au marcat când nimeni nu se mai aștepta, în minutul 90+13, dar fanii au plecat dezamăgiți de pe stadion în cele din urmă.

Scenariu demn de thriller în Conference League, în meciul Glentoran – Gzira United! 28 de lovituri de departajare, după ce s-a marcat în minutul 90+13

Manșa a doua a turului inaugural din preliminariile Conference League le-a adus față în față pe Gzira United și Glentoran echipe care au oferit un adevărat spectacol.

În manșa tur, disputată în Malta, cele două formații au încheiat la egalitate, 2-2. Acest rezultat i-a transformat automat pe nord-irlandezi în  favoriți la calificarea în turul secund preliminar, însă desfășurarea meciului nu a respectat calculele hârtiei.

Glentoran a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 18, prin Bobby Burns, iar maltezii au reușit să deschidă scorul la jumătatea reprizei secunde, prin brazilianul Lucas Macula (min. 67). Gazdele au împins meciul în prelungiri abia în minutul 90+13, când fotbalistul care nu reușise să transforme în prima repriză de la punctul cu var s-a revanșat.

Cum regula golului marcat în deplasare nu mai există în regulamente, au urmat două reprize de prelungiri, în care nu s-a mai înscris.

„Thriller”-ul abia avea să înceapă. Echipele au trecut la executarea loviturilor de departajare, iar primele 27 de execuții au fost transformate în gol! A 28-a, însă, a consfințit calificarea istorică a maltezilor: Leon Boyd nu a reușit să marcheze, iar Gzira a obținut calificarea în turul secund preliminar, în care vor intra în competiție și echipele românești.

Publicat: 21 07. 2023, 09:39
Actualizat: 21 07. 2023, 09:41