Reacția lui Helmut Duckadam după ce arbitrul a acordat penalty pentru West Ham la faza în care a fost implicat Ștefan Târnovanu: „Nu comentez cele spuse de Gigi Becali, eu vorbesc despre ce am văzut” | EXCLUSIV

Duckadam a comentat penalty ul din meciul West Ham FCSB
Vezi galeria foto - 5 poze

Helmut Duckadam a comentat pentru ProSport faza în care West Ham a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 65, în partida cu FCSB, din Conference League.

FCSB a jucat foarte bine la Londra cu West Ham până în minutul 65, roș-albaștrii conducând cu 1-0, atunci când Ștefan Târnovanu a gafat. Cu un meci în urmă, în barajul pentru calificarea în grupele Conference League, internaționalul U 21 a provocat o altă lovitură de la 11 metri.

După un duel între Ștefan Târnovanu (22 de ani) și Maxwel Cornet (25 de ani), cel din urmă a urmărit balonul, l-a lovit cu capul, dar portarul român a intrat direct în el și l-a pus la pământ după ce nu a reușit să prindă mingea. Faza este interpretabilă, iar roș-albaștrii s-au aflat astfel la mâna arbitrului central, VAR-ul nefiind la dispoziție în această competiție.

Reacția lui Helmut Duckadam după ce arbitrul partidei a acordat lovitură de la 11 metri pentru West Ham. „Târnovanu a vrut să prindă mingea, dar primul a dat cu capul atacantul lui West Ham!”

Contactat de către ProSport, Helmuth Duckadam, fostul mare portar al roș-albaștrilor, a vorbit despre faza respectivă.

„Nu comentez cele spuse de Gigi Becali sau nu comentez ce aș fi făcut eu dacă la vremea mea mă aflam într-o astfel de fază. Eu vorbesc doar despre ceea ce am văzut  la TV în timpul meciului și la reluări. L-am văzut pe Târnovanu cum a urmărit mingea și a vrut să o prindă. Însă, atacantul de la West Ham a fost mai rapid și a lovit primul balonul, iar apoi cei doi s-au ciocnit. Aici nu mai este vorba…dacă tu ești în careul de șase metri ce se întâmpla? Adică, dacă erai protejat ca portar sau nu! Într-o astfel de fază, din păcate, ajungi la mâna arbitrului și nu ai ce să mai faci, mai ales că nu este VAR în competiția asta”, a spus Duckadam.

Publicat: 09 09. 2022, 10:12
Actualizat: 09 09. 2022, 11:21