Oficialii lui Sepsi OSK, în al nouălea cer după victoria de senzație cu CSKA Sofia: „Nu mă așteptăm! A fost ceva extraordinar!” | EXCLUSIV

Sepsi OSK a început senzațional campania europeană din acest sezon. În Bulgaria, echipa din Sfântu Gheorghe a câștigat cu un categoric 2-0, împotriva lui CSKA Sofia, în turul 2 preliminar UEFA Conference League, grație golurilor înscrise de Nicolae Păun și Roland Varga, în minutele 68 și 80.

În aceste condiții, Sepsi OSK a obținut prima șansă de calificare în turul 3 preliminar UEFA Conference League. Cu toate acestea, Attila Hadnagy, directorul sportiv al covăsnenilor, îndeamnă la calm în rândul elevilor lui Liviu Ciobotariu pentru partida din retur.

Însă, când a fost întrebat despre desfășurarea partidei, oficialul lui Sepsi OSK nu și-a putut abține surprinderea față de succesul răsunător din Bulgaria.

„A fost ceva extraordinar! Am meritat această victorie. Felicit băieții și staff-ul tehnic, care a pregătit meciul extraordinar. În prima repriză, noi am avut ocaziile mai clare, iar repriza a doua am dominat-o categoric. Recunosc, nu mă așteptam (n.n. la victoria la două goluri diferență). Să nu ne îmbătăm însă cu apă rece, pentru că mai este un retur de jucat”, a spus Hadnagy, pentru ProSport.

• Dacă va trece de CSKA Sofia, Sepsi OSK o va înfrunta pe câştigătoarea „dublei” Torpedo Kutaisi (Georgia) – FC Aktobe (Kazahstan), iar primul meci se va disputa la Sfântu Gheorghe.

Dezvăluiri incredibile ale lui Laszlo Dioszegi despre arena pe care va juca Sepsi cu CSKA Sofia: „Sub orice critică! N-au scaune și este miros de mucegai! Nu se poate așa ceva!”

Contactat de ProSport înaintea duelului cu CSKA Sofia, Laszlo Dioszegi și-a exprimat nemulțumirea despre condițiile arenei din Bulgaria. Mai mult, finanțatorul lui Sepsi OSK a făcut o comparație dură și a precizat că arenele echipelor din Liga 2 a României beneficiază de o infrastructură mai bună decât CSKA Sofia.

„Stadionul pe care vom juca este sub orice critică! Nu este în regulă ceea ce se întâmplă, mai ales că suntem în 2023. Am fost la dineu miercuri cu conducătorii clubului, dar n-am vorbit despre asta. La vestiare pot să intre doar 15 inși, nu se poate așa ceva! În plus, este peste tot un miros de mucegai.

Au scaune rupte pe stadion, scaune lipsă, nu se poate juca un meci de Conference League pe o asemenea arenă. Nu găsești așa ceva nici măcar la Liga 2, în România”, a afirmat patronul lui Sepsi, pentru ProSport.

Publicat: 27 07. 2023, 22:26
Actualizat: 28 07. 2023, 00:27