Mihai Stoica a dezvăluit ce s-a întâmplat cu românii din tribune, după golul reușit de Andrei Cordea cu West Ham: „Au fost evacuați”

Mihai Stoica la conferinta de prezentare a noului antrenor de la FCSB, desfasurata la sediul din Aleea Alexandru din Bucuresti, miercuri 5 iunie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FCSB a fost învinsă de către West Ham, scor 1-3, în cardul primei etape din grupele UEFA Conference League.

Roș-albaștrii au condus pe London Stadium până în minutul 70, datorită golului marcat de Andrei Cordea în minutul 34. Din păcate pentru echipa lui Nicolae Dică, vedetele introduse de David Moyes au întors scorul, iar cele 3 puncte au rămas în Marea Britanie.

Mihai Stoica, managerul general al celor de la FCSB, a dezvăluit ce s-a întâmplat cu fanii roș-albaștrilor veniți în Anglia, după golul reușit de vicecampioana României.

În minutul 34, toți românii de pe London Stadium au izbucnit după ce FCSB a deschis scorul. Roș-albaștrii au reușit o fază excelentă, după 7 pase consecutive, Darius Olaru i-a centrat perfect lui Andrei Cordea, care l-a învins pe Areola.

Totuși, nu toți fanii vicecampioanei României au prins finalul meciului pe stadion. Meme Stoica a dezvăluit că după golul reușit de Cordea, fanii care nu se aflau în peluza roș-albastră au fost dați afară din arenă, din cauza faptului că s-au bucurat.

„Pe mine m-a mâhnit faptul că au fost mulţi români pe stadion. Mă aşteptam şi au plecat cumva bucuroşi că au văzut un spectacol şi că echipa lor nu i-a făcut de râs. Au fost mulţi, nu doar în sectorul alocat românilor.

Au fost români evacuaţi că s-au manifestat la golul marcat de Cordea. S-a anunţat, noi am anunţat, dar asta e clar. Când eşti suporter în deplasare şi stai în sectorul gazdelor nu ai voie să te manifeşti, că iese scandal”, a spus MM Stoica, la OrangeSport.

„Cred că am practicat un fotbal bun, era normal să ne domine, am jucat și la ei acasă. Nu a fost penalty, așa mi-au zis colegii, cred că nu pierdeam meciul dacă nu se acorda acel penalty. Este frumos, mi-am dorit foarte mult să marchez, dar mă bucuram mai mult dacă scoteam un rezultat pozitiv pentru că meritam asta. Țin să le mulțumesc suporterilor prezenți, Peluzei Nord, m-am simțit foarte bine. Când am marcat i-am auzit și a fost o senzație foarte frumoasă.

Jucăm acasă și sper să umplem stadionul (n.r. cu Anderlecht). Sperăm să facem o figură frumoasă. Astăzi meritam mai mult, dar acel penalty ne-a dezavantajat”, a spus Andrei Cordea la Pro Arena.

Publicat: 10 09. 2022, 12:28
Actualizat: 10 09. 2022, 12:29