Marele minus evidențiat de Gică Hagi, după Flora – Farul 0-2: „Nu avem asta, este visul nostru!”

Marele minus evidențiat de Gică Hagi, după Flora - Farul 0-2: „Nu avem asta, este visul nostru!

La conferința de presă pe care a susținut-o la finalul meciului Flora – Farul 0-2, manșa secundă a turului trei preliminar din Conference League, Gică Hagi s-a arătat în primul rând, în mod evident, mulțumit de prestația echipei sale, dar a scos în evidență și un minut important al acesteia.

Întrebat despre eventuala accedere în grupele acestei competiții, „Regele” a spus că formația sa ar avea mare nevoie de o astfel de performanță, întrucât ea nu dispune în prezent aproape deloc de experiență la nivel continental.

„Cel mai greu pentru mine a fost să conectez echipa la meci, am zis că plecăm de la 0-0. Am avut un portar foarte bun în ambele meciuri, am marcat în toate meciurile. Pentru noi a fost cel mai important să nu luăm gol în aceste două meciuri. A fost un adversar foarte dificil, la Constanța am câștigat în ultimele minute, în acest meci au creat multe ocazii, dar și noi suntem buni. Cred că am fost mai concreți. E visul nostru, nu avem experiență europeană, este minusul pe care îl avem, dar avem un grup bun și ne dorim să intrăm în grupe”, a spus Gică Hagi la conferința de presă de la finalul meciului Flora – Farul 0-2.

Campioana României a trecut cu 5-0 mai mult decât clar de Flora Tallinn, iar în play-off-ul Conference League se va duela cu formația care va fi eliminată din dubla HJK Helsinki – Qarabag, din turul trei preliminar al Europea League. La partida retur, din capitala Estoniei, cel mai spectaculos moment al jocului a fost reprezentat în mod evident de golul absolut magistral marcat de Constantin Budescu în minutul 18.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest meci:

Flora: 33. Grunvald – 26. Husar, 2. Kuusk, 43. Seppik, 25. Kallaste – 14. Vassiljev, 10. Miller – 74. Kuraksin, 9. Alliku, 8. Ojamaa – 20. Zenjov
Rezerve: 1. Paplavskis, 77. Lapa – 4. Lukka, 13. Mihhailov, 23. Kolobov, 24. Purg, 27. Lilander, 30. Pajo, 66. Veering, 67. Vain
Antrenor: Jurgen Henn

Farul: 12. Aioani – 22. Sîrbu, 17. Larie, 3. M. Popescu, 25. Kiki – 6. T. Băluță, 16. Dr. Nedelcu, 18. Artean – 26. Mazilu, 9. Rivaldinho, 10. Budescu
Rezerve: 1. Buzbuchi, 5. Queiros, 8. Vînă, 19. Andronache, 21. K. Boli, 23. Carnat, 24. Grameni, 77. Sali, 80. N. Popescu, 99. Dussaut
Antrenor: Gică Hagi

Stadion: „Lilleküla”

Publicat: 16 08. 2023, 21:27