Laszlo Dioszegi a dezvăluit ce le-a spus jucătorilor de la Sepsi după eșecul cu Bodo/Glimt și eliminarea din Conference League: „Am intrat în vestiar și am zis o singură propoziție!”

Attila Hadnagy discuta cu Laszlo Dioszegi la meciul de fotbal dintre Sepsi OSK Sfantu Gheorghe si Farul Constanta, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Sepsi Arena din Sfantu Gheorghe, duminica 9 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Laszlo Dioszegi, patronul echipei Sepsi Sfântu Gheorghe, și-a felicitat jucătorii, deși covăsnenii au ratat calificarea în grupele Conference League în urma eșecului cu Bodo/Glimt.

Meciul dintre Bodo/Glimt și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a disputat joi seară, în Norvegia, în cadrul manșei retur a play-off-ului Conference League și s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-2, după prelungiri. În tur, cele două echipe au remizat, scor 2-2.

După această partidă, Laszlo Dioszegi a dezvăluit că a mers în vestiarul echipei sale și i-a felicitat pe jucători. Patronul le-a transmis că este mândru de ei și de faptul că au luptat până la capăt. Nu este supărat nici măcar pe Nicolae Păun, cel care a comis penalty-ul eliminării din Conference League.

„Eu am intrat în vestiarul băieților noștri și am zis o singură propoziție: «Sunt mândru de voi!». Și sincer vă spun, am pierdut, dar sunt mândru de ei. Eu cred că putem să părăsim stadionul cu capul sus. Eu consider că trebuie să scoatem pălăria în fața băieților. Au luptat 120 de minute. Dacă nu era penalty pentru ei, poate ajungeam la loviturile de departajare. Astăzi, cred că am fost cel puțin egali.

Nu pot să fiu supărat pe Păun. A jucat foarte multe meciuri foarte bine. Eu nu pot să fiu supărat pe un jucător dacă a comis un gest. Vorbim despre echipă. A fost o repriză modestă, dar per total cred că am ieșit cu capul sus. Cred că nicio echipă din țara noastră nu putea să facă un rezultat mai bun decât am făcut noi.

Eu niciodată nu m-am legat de arbitri, dar astăzi parcă arbitrii au fost cu nordicii. Haideți să revedem tot meciul. Dar nu vreau să spun că de asta am pierdut. Au dat 10% pentru echipa gazdă. În general, România pierde 5%, acum a fost 10%. Eu consider că am fost egali echipei din Bodo/Glimt. Eu consider că nu ne-am făcut de râs.

(n.r. concluzia după eliminarea echipelor românești din Conference League) Consider că trebuie să avem mai mare atenție la academiile din fotbalul românesc și trebuie să avem niște antrenori care peste 2-3 ani să dea niște jucători pentru fotbalul românesc (n.r. din propria academie)”, a spus Laszlo Dioszegi, la Digi Sport.

Publicat: 31 08. 2023, 22:09
Actualizat: 31 08. 2023, 22:20