Laszlo Balint, fericit după calificarea în turul trei preliminar din Conference League: „Nu am avut probleme prea mari”

Laszlo Gyorgy Balint reactioneaza in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si KF Vllaznia, din cadrul UEFA Europa Conference League, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, joi 28 iulie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Universitatea Craiova a reușit să treacă de către cei de la Vllaznia, scor 4-1 la general, în cadrul turului 2 al calificărilor pentru UEFA Conference League.

3-0 a fost socrul din returul de pe „Ion Oblemenco”, meci pe care oltenii l-au controlat de la un cap la altul, chiar dacă primă repriză s-a încheiat 0-0.

La finalul partidei, Laszlo Balint s-a declarat foarte bucuros de rezultatul partidei, felicitându-și jucătorii pentru efortul depus.

Tehnicianul oltenilor s-a declarat bucuros de modul în care elevii săi au abordat partida.

În acest moment, Balint a spus că nu se gândește la turul următor contra celor de la Zorya Luhansk, ci la derby-ul contra celor de la Rapid.

„Nu a fost deloc ușor și mă bucură abordarea echipei. Ce s-a întâmplat duminică nu a fost întâmplător, s-a văzut astăzi, am avut altă abordare. Nu am marcat repede, dar nu am avut probleme prea mari. Le-am spus băieților la pauză că vor înscrie de mai multe ori.

Am avut neșansă în prima repriză, dar importantă este victoria, ne dă o stare de spirit specială.

Astă a fost planul știau că vor juca 45 cu 45 de minute (n.r. Papp și Găman), trebuie să menținem o stare fizică optimă, dar și mental.

Nu mă gândesc la Zorya acum, mâ gândesc la meciul cu Rapid. Aveam nevoie de victorie, nu știu dacă a fost un declic, dar am avut un joc solid. În apărare nu am avut probleme, dar de mâine avem treabă și trebuie să ne gândim la meciul următor.

Este o perioadă aglomerată și e important să ne facem treaba cât se poate de bine. Felicit băieții că ne-am calificat și urmează să facem mai multe pe viitor. Rapid este o echipă bună, vine cu moral. Este o provocare pentru noi, trebuie să ne revenim rapid.

Un jucător cu calitate foarte bună(n.r. Raul Silva), un fundaș foarte sigur, dar și din punct de vedere ofensiv arată bine”, a spus Laszlo Balint la finalul partidei.

Publicat: 28 07. 2022, 23:12
Actualizat: 28 07. 2022, 23:29