Jaf internațional! FCSB a avut un penalty clar în meciul cu Anderlecht, însă arbitrul partidei a refuzat categoric să acorde lovitură de la 11 metri

FCSB și Anderlecht au terminat la egalitate, scor 0-0, partida din cadrul etapei cu numărul 2 din grupele UEFA Conference League.

La pauza meciului, cele două echipe se aflau la egalitate, scor 0-0, însă scorul ar fi putut să fie în favoarea echipei lui Nicolae Dică, dacă arbitrul ar fi dictat penalty, la un clinci între portarul belgienilor și Joyskim Dawa.

Jaf internațional! FCSB a avut un penalty clar, însă arbitrul partidei a refuzat categoric să acorde lovitură de la 11 metri

În minutul 29, Oaidă a venit cu o centrare din banda dreaptă direct în careul advers. Dawa reușește să trimită spre poartă, dar balonul este respins de defensiva belgiană.

Imediat, portarul advers, Van Crombrugge, l-a jenat și tras pe fundașul celor de la FCSB. Dawa a căzut și a cerut penalty, însă arbitrul partidei, Sebastian Gishamer nu a acordat nimic, chiar dacă acesta a văzut faza clar.

Este a doua etapă la rând din Conference League când FCSB participă la faze controversate. În meciul cu West Ham, în minutul 65, Ștefan Târnovanu a sărit să prindă o minge, însă l-a lovit și pe adversarul Maxwel Cornet. Centralul care a condus partida, Benoit Bastien, a considerat că este lovitură de la 11 metri, iar 4 minute mai târziu, Jarrod Bowen a dus scorul la 1-1.

Echipele de start:

FCSB: 32. Târnovanu – 2. V. Crețu, 5. Dawa, 16. Tamm, 28. Pantea – 27. Olaru, 26. Oaidă, 18. Edjouma – 11. Miculescu, 90. Rusu, 10. Oct. Popescu (C)
REZERVE: 99. A. Vlad, 6. Haruț, 7. Coman, 9. I. Stoica, 20. M. Dulca, 22. Boboc, 33. Radunovic, 77. Șerban, 80. Radaslavescu, 96. Compagno, 98. Cordea
ANTRENOR: Nicolae Dică

ANDERLECHT 30. Van Crombrugge (C) – 56. Debast, 14. Vertonghen, 4. Hoedt – 62. Murillo, 18. Ashimeru, 55. Kana, 61. Arnstad, 7. Amuzu – 11. Refaelov, 99. F. Silva
REZERVE: 26. Coosemans, 63. Vanhoutte – 3. Delcroix, 5. Ndiaye, 10. Verschaeren, 24. Ishaq, 27. Sadiki, 29. Stroeykens, 46. Ait El Hadj, 54. Sardella, 59. Duranville, 70. Esposito
ANTRENOR: Felice Mazzu

STADION: Arena Națională
ARBITRU: Gishamer Sebastian / ASISTENȚI: Riedel Roland, Schreiner Santinon

Publicat: 15 09. 2022, 22:48