Gigi Becali a dezvăluit tot planul tactic al lui Elias Charalambous! Ce trebuia să facă Darius Olaru în locul lui Florinel Coman și de ce Damjan Djokovic a devenit marea problemă a FCSB | VIDEO

This browser does not support the video element.

După FCSB – Nordsjaelland, scor 0-2 la general, în turul trei preliminar Conference League, Gigi Becali a spus ce l-a nemulțumit la tactica și la schimbările lui Elias Charalambous.

Gigi Becali, mesaj categoric după ce a spus că l-au nemulțumit schimbările făcute de Elias Charalambous: „Treaba lor!”

În repriza secundă, Elias Charalambous, antrenorul vicecampioanei României, a decis să-l schimbe pe Ovidiu Popescu, însă Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, i-a reproșat această mutare tehnicianului cipriot. Finanțatorul bucureștenilor a dat de înțeles că Damjan Djokovic era mijlocașul care trebuia, de fapt, scos din teren.

Mai mult, milionarul din Pipera a venit cu o altă remarcă în legătură cu strategia abordată de Charalambous. Becali a spus că liderul Darius Olaru, căpitanul echipei, ar fi trebuit să-i preia sarcinile lui Florinel Coman.

„Am avut și ocazii, noi am avut mai multe ocazii ca ei în prima repriză. De ce? Că am avut benzină, cât am avut benzină am băgat motoare. Ce să faci? S-a făcut tactica asta, eu am mers pe mâna lor. Nu regret, așa au vrut ei. Coman să nu mai alerge mult, să îi ia Olaru sarcinile lui Coman. Bine, mă, tată, dacă așa ați gândit voi. Ce, eu sunt specialist de fotbal? S-a văzut ca în prima repriză cu tactica lor a răspuns bine echipa. Pe urmă, ce să fac?

Au făcut schimbările alea… De ce să îl schimbi pe Ovidiu Popescu? A fost cel mai bun de pe teren. Îl schimbi pe Djokovic, nu a făcut nicio deposedare. Eu îl schimbam. Bine, mă, schimbă-l pe Djokovic care nu a făcut o deposedare, sau trebuia băgat Cordea din prima. Eu așa făceam schimbările, treaba lor. Nu contează acum. S-a întâmplat”, a declarat Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, la palat.

Damjan Djokovic crede că FCSB trebuia să trateze returul din Danemarca cu mai multă seriozitate: „Nu am fructificat ocaziile pe care le-am avut!”

Damjan Djokovic știe de ce FCSB nu a reușit să marcheze niciun gol în dubla manșă cu Nordsjaelland, scor 0-2. Mijlocașul croat crede că roș-albaștrilor le-a lipsit eficiența în fața porții și a dat de înțeles că echipa sa nu ar fi trebuit să irosească atât de multe ocazii.

Trebuie să spunem că în ambele meciuri s-a văzut că ei sunt o echipă puternică. Au avut posesie. Din păcate nu am fructificat ocaziile pe care le-am avut. Dacă făceam măcar 1-0 ar fi fost un altfel de meci, dar ăsta e fotbalul. A avut şi portarul lor, a apărat ce trebuie, a fost în zi bună”, a declarat Damjan Djokovic.

Publicat: 18 08. 2023, 11:33
Actualizat: 18 08. 2023, 14:30