Gheorghe Hagi, genial! Schimbarea care a dus-o pe Farul Constanța în avantaj la meciul cu HJK Helsinki: jucătorul a marcat la prima atingere a balonului | VIDEO

Gheorghe Hagi este salutat de tinerii suporteri constanteni la intrarea pe teren la meciul de fotbal dintre Farul Constanta si HJK Helsinki, contand pentru UEFA Europa Conference League, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, joi 24 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Mihai Popescu, fundașul central în vârstă de 30 de ani de la Farul Constanța, a reușit să înscrie în meciul cu HJK Helsinki la prima atingere a balonului.

Meciul dintre Farul Constanța și HJK Helsinki s-a jucat joi seară, la Ovidiu, în cadrul primei manșe a play-off-ului Conference League și s-a încheiat cu victoria campioanei României, scor 2-1, după golurile marcate de către Rivaldinho, în minutul 58, respectiv Mihai Popescu, în minutul 82. Constănțenii au fost conduși din minutul 50.

Gheorghe Hagi l-a introdus pe teren pe Mihai Popescu în minutul 81, în locul lui Dragoș Nedelcu. La prima fază după intrarea sa, fundașul a marcat cu un șut din prima, din colțul careului mic.

• Vezi AICI VIDEO cu golul marcat de către Mihai Popescu în meciul dintre Farul Constanța și HJK Helsinki!

A fost schimbarea câștigătoare făcută de către Gheorghe Hagi, pentru că Mihai Popescu, prin reușita sa, a adus victoria celor de la Farul Constanța în meciul tur cu HJK Helsinki.

Returul va avea loc joi, 31 august, de la ora 19:00, în Finlanda.

Echipele de start în Farul Constanța – HJK Helsinki:

Farul Constanța: Aioani – Sîrbu, Larie, Boli, Kiki – Artean, Nedelcu, T. Băluță – Ad. Mazilu, Rivaldinho, Budescu
Rezerve: Buzbuchi – M. Popescu, Queiros, Vînă, L. Munteanu, Vianna, Andronache, Carnat, Grameni, Marins, Dussaut
Antrenor: Gică Hagi

HJK Helsinki: Maenpaa – Toivio, Tenho, Halme – Soiri, Peltola, Kanellopoulos, Ollila – Hostikka, Radulovic, Heskinen
Rezerve: Ost, Ramula – Hamalainen, Da Graca, Riski, Bande, Olusanya, Tanaka, Hetemaj
Antrenor: Toni Korkeakunnas

Stadion: „Academia Hagi”, Ovidiu
Arbitru: Philip Farrugia / A1: Alan Camilleri / A2: Roberto Vell (toți din Malta) / Delegat UEFA: Haris Gvozden (Bosnia) / Observator UEFA: Georgios Bikas (Grecia)

Publicat: 24 08. 2023, 21:46
Actualizat: 24 08. 2023, 21:53