Gestul incredibil al lui Gică Hagi, care l-a șocat până și pe arbitrul meciului Farul – Urartu! Centralul nu a mai ținut cont că e vorba de „Rege” și l-a pedepsit imediat

După ce a fost eliminată din Liga Campionilor de Sheriff Tiraspol, Farul Constanța a picat în Confernece League, în turul 2, acolo unde a dat de Urartu, campioana Armeniei.

Meciul tur din turul doi preliminar al Conference League s-a jucat la Ovidiu, iar Gică Hagi a fost un car de nervi pe tot parcursul partidei dintre Farul Constanța și Urartu.

La scorul 1-1, în minutul 29 al meciului Farul Constanța – Urartu, Gică Hagi a răbufnit. Nemulțumit de modul în care Ionuț Larie, căpitanul campioanei României, a intervenit la o fază de la centrul terenului, „Regele” a lovit nervos mingea într-un panou publicitar, iar toți cei din jur au rămas șocați.

Gestul făcut de Gică Hagi nu a rămas fără să fie taxat. „Centralul” slovac Martin Dohal i-a arătat imediat cartonașul galben antrenorului și patronului Farului Constanța. „Regele” nu a contestat decizia luată de arbitru, însă a continuat să-l certe pe Ionuț Larie.

Farul a învins-o cu greu pe Urartu! Urmează manșa retur

Partida dintre Farul Constanța și Urartu din manșa tur a turului doi preliminar din Conference League s-a terminat cu victoria campioanei României, scor 3-2. Maksimenko a deschis scorul în minutul 23, iar după patru minute Tudor Băluță a reușit egalarea. Zotko a majorat avantajul pentru campioana Armeniei în minutul 38, însă Mazilu și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj în minutul 45+4.

Ionuț Larie, căpitanul campioanei României, a închis tabela în prelungirile meciului. În minutul 90+5, experimentatul fundaș a marcat pentru 3-2 și Farul Constanța merge în Armenia cu un avantaj de un gol.

Manșa retur din turul doi preliminar al Confernece League are loc joi, 3 august, ora 18.00, în Armenia. Dacă echipa lui Gică Hagi reușește să treacă de Urartu, atunci se va duela în turul trei cu Flora Tallinn, campioana Estoniei.

Meciurile tur din turul 3 preliminar al Conference League au loc pe 10 august, iar cele din retur sunt programate pe 17 august.

Publicat: 28 07. 2023, 10:42
Actualizat: 28 07. 2023, 10:47