AS Roma a câștigat Conference League după 1-0 în finala cu Feyenoord! Prestație foarte bună a arbitrului român Istvan Kovacs

AS Roma a învins-o pe Feyenoord Rotterdam cu 1-0 și a câștigat trofeul Conference League! Acesta este primul titlu european adjudecat de formația din capitala Italiei.

Singurul gol al întâlnirii a fost reușit în minutul 32, când Zaniolo a profitat de greșeala de marcaj a lui Trauner și l-a învins pe Bijlow.

Istvan Kovacs a arbitrat această partidă și a avut o prestație foarte bună, momentele în care deciziile sale au fost contestate fiind aproape inexistente. Arbitrul a ieșit în evidență în minutul 52, când a lăsat jocul să continue la duelul dintre Senesi și Abraham. Cu toate că italienii au cerut cartonașul roșu pentru fault în postură de ultim apărător, românul nu a oprit meciul, iar arbitrii din camera VAR nu au intervenit, astfel că decizia a fost considerată corectă.

AS Roma – Feyenoord Rotterdam 1-0

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90+1: Ocazie mare Feyenoord, jucătorii olandezilor nu se coordonează

Min. 86: AS Roma a trecut pe lângă al doilea gol: Pellegrini trage din careu, Bijlow  reușește să respingă!

Min. 81: Dessers intră curajos în careu, dar acțiunea este oprită de apărarea italienilor

Min. 73: Bijlow evită golul în ultimul moment după acțiunea lui Pellegrini

Min. 52: Senesi îl ține discret pe Abraham în postură de ultim apărător iar italienii cer cartonaș roșu, Istvan Kovacs lasă jocul să continue. Faza nu a fost supusă analizei VAR, semn că decizia a fost una corectă!

Min 48: Început incendiar! Patricio, paradă spectaculoasă după un șut puternic al olandezilor!

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45: Final de primă repriză

Min. 32: GOOOL AS Roma! Zaniolo deschide scorul pentru italieni după o greșeală de marcaj a lui Trauner!

Min. 25: Istvan Kovacs umblă la buzunarul cu cartonașe, iar Trauner vede „galben” pentru un fault

Min. 9: Sinisterra se descurcă în fața lui Mancini și centrează, dar nu găsește un destinatar

Min. 8: Italienii au pus stăpânire pe mijlocul terenului în startul partidei

Min. 1: A început meciul de la Tirana!

Echipele de start la AS Roma – Feyenoord Rotterdam

AS Roma: R. Patricio – Karsdorp, Mancini, Smalling, Ibanez, Zalewski – Zaniolo, Pellegrini, Cristante, Mkhitaryan – Abraham
Rezerve: Fuzato – Afena-Gyan, El Shaarawy, Kumbula, Maitland-Niles, Oliveira, Perez, Shomurodov, Spinazzola, Veretout, Vina
Antrenor: Jose Mourinho

Feyenoord: Bijlow – Geertruida, Trauner, Senesi, Malacia – Til, Aursnes, Kokcu – Nelson, Dessers, Sinisterra
Rezerve: V. Cojocaru, Jansen, Marciano – Hall, Hendriks, Hendrix, Jahanbakhsh, Linssen, Pedersen, Sandler, Toornstra, Walemark
Antrenor: Arne Slot

Stadion: Air Albania Stadium, Tirana (21.690 locuri)
Arbitru: Istvan Kovacs, Asistenți: Vasile Marinescu, Ovidiu Artene

AS Roma și Feyenoord Rotterdam se întâlnesc în ultimul act al Conference League miercuri, începând cu ora 22:00. Meciul va fi arbitrat de centralul Istvan Kovacs, care a atras atenția tuturor la meciul de Liga Campionilor dintre Manchester City și Real Madrid, pe care l-a condus impecabil.

AS Roma a ajuns în ultimul act al Conference League după ce a trecut de Bodo/Glimt în sferturi (1-2 și 4-0) și de englezii de la Leicester în semifinale, după 1-1 și 1-0.

Adversara ei din această partidă, Feyenoord Rotterdam, unde este legitimat și Valentin Cojocaru, le-a eliminat în ultimele două runde ale competiției pe Slavia Praga (3-3 și 3-1) și pe Olympique Marseille (3-2 și 0-0).

Publicat: 25 05. 2022, 22:00
Actualizat: 26 05. 2022, 00:04