Dramă fără margini pentru norvegieni, după calificarea obținută de FCSB la ultima fază! Fotbaliștii celor de la Viking, surprinși de camerele TV cu ochii în lacrimi pe banca de rezerve

Bucurie norvegiana cu Rolf-Daniel Vikstol si Markus Solbakken dupa meciul de fotbal dintre FCSB si FK Viking Stavanger, din cadrul play-off-ului UEFA Europa Conference League, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, joi 18 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Norvegienii trăiesc o dramă fără margini, după ce au ratat calificarea în faza grupelor Conference League în dauna celor de la FCSB la ultima fază a jocului.

După ce Risto Radunovic a transformat lovitura de la 11 metri primită de roș-albaștri în minutul 90+5, câțiva dintre fotbaliștii celor de la Viking, aflați pe banca de rezerve, au fost surprinși cu ochii în lacrimi.

Momentul reprezintă o dramă fără margini pentru elevii lui Morten Jensen, care obținuseră o victorie nesperată în turul de pe Arena Națională, scor 2-1. Mai mult, chiar și la pauza meciului de la Stavanger, rezultatul de 1-1 le facilita nordicilor prima calificare în faza grupelor din sezonul 2005-2006 până în prezent.

Dramă fără margini pentru norvegieni, după calificarea obținută de FCSB la ultima fază! Fotbaliștii celor de la Viking, surprinși cu ochii în lacrimi pe banca de rezerve

FCSB a reușit să se impună în deplasare cu scorul de 3-1 și să obțină accesul în faza grupelor din UEFA Conference League, o premieră pentru roș-albaștri în această competiție.

În sezonul precedent, cel de debut pentru noul turneu creat de forul european, echipa pregătită pe atunci de Dinu Todoran a pierdut rușinos cu Shakhter Karagandy, la loviturile de departajare.

La finalul jocului, căpitanul roș-albaștrilor, Florinel Coman, care a contribuit decisiv la două din cele trei reușite ale vicecampioanei României, reușind o pasă decisivă și să scoată penalty-ul transformat de Radunovic, a explicat că e o bucurie extraordinară pentru roș-albaștri faptul că au reușit această calificare, după o pauză de 5 ani.

„E o bucurie foarte mare, ne-am îndeplinit primul obiectiv și suntem fericiți că am făcut un meci bun și am marcat. Da, se poate spune și așa. Nici n-am văzut, eram căzut pe gazon. Așteptam de foarte mult timp, mai ales că intrăm într-o competiție europeană, suntem fericiți. Nu știu dacă se gândeau ei la sărbătoare, pentru că și în tur am controlat jocul, dar au marcat două goluri din faze fixe. Nu neapărat, doar că alunecă mingea mai repede. Vă dați seama că aveau un plus, ei aici joacă meciurile de acasă, dar nu ne-am gândit la asta. Ne-am gândit doar să dăm dovadă de caracter”, a spus Coman, la PRO Arena.

Publicat: 25 08. 2022, 23:51
Actualizat: 25 08. 2022, 23:53