Dezvăluiri din camera VAR de la Bodo Glimt – Sepsi. Incredibil cât a măsurat ofsaidul minuscul la golul anulat lui Ștefănescu! | EXCLUSIV

Sepsi a avut un gol anulat pe motiv de offside în minutul 101

Sepsi a părăsit cu capul sus cupele europene, fiind singura echipă din România care nu s-a făcut de rușine pe plan continental, iar finalul partidei din Norvegia putea aduce o întoarcere spectaculoasă de rezultat. Asta dacă reușita din prelungiri a lui Ștefănescu n-ar fi fost invalidată de arbitri. Urmează dezvăluiri din camera VAR de la Bodo Glimt – Sepsi, unde a fost măsurat ofsaidul minuscul la golul anulat oaspeților.

La 4 centimetri de bucurie

În transmisia televizată, producătorii au insistat foarte puțin pe faza petrecută la scorul de 3-2, în prelungiri, imediat după ce Pellegrino marcase din penalty în minutul 101 și adusese din nou în avantaj trupa gazdelor. O pasă excelentă a lui Ninaj a ajuns la Ștefănescu, mijlocașul covăsnean a continuat cu o preluare admirabilă și l-a bătut cu un șut pe jos pe Haikin. A urmat o analiză rapidă în camera VAR, o reluare și un stop cadru incerte și decizia de anulare a reușitei pe motiv de poziție afară din joc.

Ștefănescu s-a aflat extrem de aproape de un gol care putea schimba soarta echipei

Niciodată nu m-am legat de arbitraj, dar parcă arbitrii au fost cu nordicii. Au dat 10% pentru gazde. În România se dă 5%, aici s-a dat 10%. Dar nu acesta este motivul eliminării. Am fost egalii lui Bodo/Glimt și le-am spus băieților că sunt mândru de ei”, Laszlo Dioszegi, patron Sepsi

Am cules la stadion câteva informații despre momentul de la golul lui Ștefănescu. A fost vorba despre un ofsaid de 4 centimetri! Incredibil! Frustrant!”, au povestit pentru Prosport surse din delegația lui Sepsi. Prin urmare, câștigătoarea Cupei României s-a blocat la o distanță cam cât degetul mic de la picior pe drumul spre eventualele lovituri de departajare, care ar fi putut împinge echipa spre grupe.

Cine a decis faza serii: un australian mutat la Liverpool

Arbitrul care a detectat momentul la limită se numește Jarred Gillet, un australian mutat în 2019 în Anglia, unde a venit pentru studii post-doctorale la o Universitate din Liverpool. În perioada 2013-2019, el a fost arbitru FIFA pe lista ”cangurilor”, după care, de la începutul acestui an, reprezintă țara de adopție.

• 2 arbitri din afara Marii Britanii au condus până acum meciuri în Premier League: irlandezul Dermot Gallagher (1992-2007) și, acum, australianul Jarred Gillet, începând din 2021
Australianul Jarred Gillet a fost omul decisiv la fazele de VAR de la Bodo Glimt – Sepsi

Din camera VAR au mai sosit încă două verdicte importante în timpul partidei din Norvegia. În minutul 11, Pellegrino l-a învins pe Niczuly cu un șut din stânga careului, dar golul a fost anulat pentru că mingea ieșise anterior în afara terenului. În schimb, la reușita de 2-0 din minutul 28, brigada a validat golul lui Pellegrino, care se afla în ofsaid în momentul șutului lui Berg.

Au existat probleme de arbitraj. La golul lui Ștefănescu nu a fost ofsaid și la golul lui Pellegrino a fost ofsaid, unu-doi metri. Am jucat de la egal la egal cu o echipă puternică”, Liviu Ciobotariu, antrenor Sepsi

Publicat: 01 09. 2023, 18:20