David Moyes mizeză totul pe cartea atacului în repriza a doua! Schimbările de peste 75 de milioane de euro prin care tehnicianul vrea să o învingă pe FCSB

West Ham's manager David Moyes reacts to his players during the English Premier League soccer match between Arsenal and West Ham United at Emirates stadium in London, Wednesday, Dec. 15, 2021. (AP Photo/Ian Walton)
Vezi galeria foto - 5 poze

FCSB joacă împotriva celor de la West Ham, în cadrul primei etape din grupele UEFA Conference League.

Echipa lui Nicolae Dică a dat lovitura în minutul 34 prin Andrei Cordea și a intrat cu avantaj minim la pauză.

David Moyes a analizat situația la pauză și a decis să facă două schimbări pentru schimba soarta jocului.

Chiar dacă West Ham a plecat ca favorită, FCSB a produs surpriza și intrat la cabină cu scorul de 1-0.

În minutul 36, Andrei Cordea a deschis scorul după o fază excelentă creată de FCSB în care a pasat de 7 ori consecutiv înainte de a marca.

La pauză, antrenorul scoțian al celor de la West Ham s-a decis să facă două schimbări ofensive pentru a crea superioritate în atac. Tehnicianul și-a introdus vedetele pe teren pe Jarrod Bowen și pe Lucas Paqueta, în locul mijlocașilor Manuel Lanzini și Said Benrahma.

Jarrod Bowen este unul dintre cei mai importanți jucători ai naționalei Angliei și este unul dintre golgheterii „ciocănarilor”. În vârstă de 25 de ani, aripa dreapta valorează 42 de milioane de euro.

Lucas Paqueta celălat jucător introdus de David Moyes este un mijlocaș ovenisv, care a venit în această vară la West Ham, de la Lyon, în schimbul a 43 de de milioane de euro. Brazilianul valorează 35 de milioane de euro, iar în sezonul trecut a fost cel mai bun jucător al celor de la OL.

Echipele de start:

WEST HAM: Areola – Coufal, Kehrer, Ogbonna, Emerson – Downes, Rice, Lanzini – Cornet, Scamacca, Benrahma
REZERVE: Randolph, Hegyi – Zouma, Fornals, Antonio, Paqueta, Dawson, Bowen, Coventry, Potts, Clayton, Mubama
ANTRENOR: David Moyes

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Edjouma, Oaidă – Cordea, Compagno, Fl. Coman
REZERVE: A. Vlad – Haruț, I. Stoica, Oct. Popescu, Miculescu, Dulca, Boboc, Pantea, Bouhenna, S. Șerban, Radaslavescu, B. Rusu
ANTRENOR: Nicolae Dică