Dan Petrescu reacționează după înfrângerea lui CFR Cluj cu Randers: „E ciudat!”. Ce l-a surprins pe antrenorul ardelenilor în meciul din Danemarca

Dan Petrescu in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si CFR Cluj, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe stadionul Dinamo din Bucuresti, duminica 7 noiembrie 2021. © FOTO:Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES

CFR Cluj a pierdut cu 2-1 în fața lui Randers și a fost eliminată din Conference League, iar antrenorul Dan Petrescu spune că nu înțelege cum echipa sa a primit cele două goluri tocmai în repriza secundă, când reușise să echilibreze jocul din Danemarca.

Dan Petrescu recunoaște superioritatea adversarilor în meciul din etapa a cincea a fazei grupelor Conference League, dar spune că elevii săi ar fi putut obține un rezultat de egalitate dacă ar fi avut mai mult noroc.

CFR Cluj a părăsit cupele europene în urma acestui rezultat, reușind să acumuleze un singur punct în Grupa D a Conference League, unde în ultima etapă va da piept cu Jablonec, pe 9 decembrie.

Dan Petrescu, surprins de golurile marcate în Randers – CFR Cluj

Antrenorul lui CFR Cluj, Dan Petrescu, nu își explică primirea golurilor în repriza a doua a meciului cu Randers, deoarece elevii săi reușiseră să echilibreze raportul forțelor în acele momente. Tehnicianul recunoaște, însă, că danezii au dominat prima repriză și au meritat, per total, să se impună.

„E clar că gazdele au meritat victoria. Dacă nu luam acel gol imediat după 1-1, erau speranțe să câștigăm pe final. Prima repriză au dominat-o ei, dar a doua a fost mai echilibrată. E foarte ciudat, pentru că în a doua au dat două goluri, iar în prima nu au marcat.

Pe final cred că mai meritam și noi un gol, am avut niște ocazii importante, la fel ca la 0-0. E clar că cei de la Randers au foarte mulți jucători de atac foarte buni, de asta sunt pe locul 3 în Danemarca. Cu puțin noroc, puteam scoate mai mult. Un egal ar fi fost bun pentru moral, nu pentru calificare”, a declarat Dan Petrescu.

Publicat: 26 11. 2021, 12:21