Ce se întâmplă dacă FCSB nu se califică în grupele Conference League: „Va fi haos! Din nou «se vinde»”

După victoria norvegienilor de la Viking contra celor de la FCSB, 2-1, din turul play-off-ului Conference League, roș-albaștrii ar putea avea mari probleme, susține Helmut Duckadam.

După ce Florinel Coman a deschis scorul în minutul trei al meciului de pe Arena Națională, norvegienii au egalat la faza imediat următoare, prin Kabran. Viking a  dat lovitura în minutul 35, când au înscris pentru 2-1.

În partida din Norvegia, FCSB nu va putea conta pe serviciile lui Darius Olaru care este suspendat.

Partida se va juca pe un teren sintetic, iar nordicii se așteaptă ca fanii să umple stadionul.

Returul dintre Viking și FCSB se va disputa joi, de la ora 20:00, la Stavanger.

În cazul unei necalificări a FCSB-ului în Conference League împotriva celor de la Viking, Helmut Duckadam anunță că lucrurile se vor schimba radical la echipă.

„Va fi o mare problemă dacă nu se califică, va fi un haos. Eu zic că vor fi probleme. Să nu uităm câte puncte are FCSB în campionat (n.r. 6 puncte din 15 posibile), ok, e începutul. O să vedeţi! Iar dacă urmează câteva rezultate negative, din nou ‘se vinde’, din nou Dică va fi pe prima pagină și vor fi probleme.

Pentru că eu cred că nici acum situația nu e roz acolo. Atmosferă, vestiar, toate astea … Sunt nemulțumiri din cauza rezultatelor. Dacă Mihai Stoica pleacă de pe bancă înainte de terminarea meciului, sunt probleme acolo”, a spus Duckadam la Digi Sport.

• Ce a putut scrie presa din Norvegia despre meciul FCSB – Viking din play-off Conference League: „Dacă suntem complet sinceri a fost practic un jaf al fotbalului ce s-a întâmplat la București, în ciuda unui plan de joc bun. FCSB a trimis de două ori în bară și a avut mult mai multe șanse decât Viking”.
Publicat: 22 08. 2022, 09:30