Ce le-a zis Gică Hagi fotbaliștilor de la Farul în vestiar, la meciul cu Urartu, când campioana României era aproape de o nouă eliminare rușinoasă din Europa: „I-am avertizat!”

Gică Hagi a apreciat că echipa sa a suferit într-o oarecare măsură și în meciul Urartu – Farul 2-3, care a consfințit calificarea campioanei României în turul trei preliminar din Conference League, motiv pentru care le-a transmis jucătorilor săi un avertisment la pauză.

După ce s-a impus în turul de pe teren propriu cu scorul de 3-2, Farul Constanța a repetat performanța și în partida din Armenia, în care a reușit să câștige cu același scor.

La final, Gică Hagi, după ce le-a mulțumit gazdelor pentru ospitalitatea arătată, a apreciat că echipa sa nu a fost chiar la cel mai bun nivel al ei în prima repriză, dar a reușit să își revină după pauză, în primul rând din punct de vedere mental.

De asemenea, managerul tehnic de la Farul Constanța a dezvăluit că între cele două reprize le-a transmis jucătorilor săi să fie mult mai atenți pe faza defensivă.

„Mulțumesc gazdelor pentru ospitalitate. Cred că Urartu și Farul au stiluri similare de joc. Ne-am revenit după pauză, am jucat mai bine în repriza a doua. Ne-am revenit mai ales din punct de vedere mental. I-am avertizat pe jucători să fie foarte atenți pe faza defensivă, dar din păcate am suferit și azi. Asta este, cel mai important lucru este că am reușit să ne calificăm în turul următor”, a spus Gică Hagi la finalul partidei Urartu – Farul Constanța 2-3, citat de digisport.ro.

Cum au arătat cele două echipe la acest meci:

Urartu: Melikhov – Antwi, Tsymbalyuk, Zotko – Piloyan, Maragaryan, Salou, M. Junior, Grigoryan – Maksimenko, Sabua
Rezerve: Umreyan, Abakumov – Ghazaryan, Aghasaryan, Barry, Eduardo, Mirzoyan, Ozbiliz, Stojanovic, Dzhikiia, Polyakov
Antrenor: Dmitry Gunko

Farul Constanța: Aioani – Kiki, Larie, M. Popescu, Borza – T. Băluță, Nedelcu, Grameni – Mazilu, Alibec, Benchaib
Rezerve: Buzbuchi – Queiros, Vînă, Rivaldinho, M. Santos, Vianna, Artean, Boli, Sîrbu, Sali, N. Popescu, Banu
Antrenor: Gică Hagi

Stadion: Urartu (Erevan)
Arbitru: Tom Owen (Țara Galilor); Asistenți: Lewiss Edwards, Jordan Lee Christopher

Sursă foto: Facebook / Farul Constanța

Publicat: 03 08. 2023, 23:52