Ce greșeală rușinoasă! Gafă monumentală a celor de la FCSB: cum i-a fost scris numele italianului Andrea Compagno pe tricou! FOTO

FCSB a comis o gafă monumentală în partida cu Anderlecht: numele lui Andrea Compagno a fost scris greșit pe tricoul de joc.

Italianul a fost trimis în teren la pauza partidei din etapa 2 din Conference League, însă pe tricoul său a apărut scris „Campagno”, în locul variantei corecte, „Compagno”.

Cu excepția gafei monumentale de pe echipamentul său, atacantul transferat de la FC U Craiova nu a reușit să iasă în evidență, nefiind ajutat nici de colegii săi din atac.

A fost al patrulea meci pentru Compagno în tricoul roș-albastru, iar până acum a reușit să puncteze o singură dată, chiar la debutul cu Farul Constanța.

FCSB a remizat cu Anderlecht, scor 0-0, în etapa a doua a grupei G din Conference League, obținând primul punct din această ediție. În prima rundă, elevii lui Nicolae Dică au cedat în deplasare, 1-3, cu West Ham.

Următorul joc al roș-albaștrilor din cupele europene va avea loc joi, 6 octombrie, de la ora 19:45, în deplasare cu Silkeborg.

FCSB a avut un penalty neacordat în prima repriză

FCSB a dominat jocul cu Anderlecht și ar fi putut chiar să se impună, însă o decizie incorectă a arbitrului Sebastian Gishamer a făcut ca scorul să rămână 0-0.

În minutul 29, Dawa a fost trântit la pământ de portarul Van Crombrugge, chiar sub ochii centralului austriac, însă acesta a lăsat jocul să continue. Specialistul ProSport în materie de arbitraj, Marius Avram, a explicat că decizia a fost incorectă.

„La faza din minutul 29, Dawa sare la cap, în mod corect, încercând să joace mingea. Portarul, aflat în luptă directă cu jucătorul de la FCSB, scapă mingea și, pentru a ajunge la balon, îl trage pe Dawa în mod clar și îl trântește la pământ. Decizia corectă ar fi fost lovitură de la 11 metri pentru FCSB”, a declarat Marius Avram pentru ProSport.

Publicat: 16 09. 2022, 00:10
Actualizat: 16 09. 2022, 02:43