Concluziile belgienilor după FCSB – Anderlecht: „Mediocru!”

Majeed Ashimeru si Razvan Constantin Oaida in meciul de fotbal dintre FCSB si RSC Anderlecht Bruxelles, din cadrul grupelor UEFA Europa Conference League, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, joi 15 septembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Meciul dintre FCSB și Anderlecht, scor 0-0, din grupele Conference League, a fost analizat de presa din Belgia.

Jurnaliștii belgieni au tras concluziile după partida terminată la egalitate pe Arena Națională.

După remiza din meciul FCSB – Anderlecht, jurnaliștii belgieni s-au declarat dezamăgiți de felul în care au arătat cele două echipe și au transmis că „fotbalul jucat a fost la un nivel mediocru”.

Belgienii au tras concluziile după FCSB – Anderlecht

Chiar dacă jocul celor două echipe nu i-au impresionat, belgienii au remarcat atmosfera creată de cei aproape 30.000 de spectatori prezenți pe cel mai mare stadion din România.

„După minutul 20, gazdele au început să prindă viteză, forțându-i pe cei de la Anderlecht să se retragă în apărare. Chiar și așa, în prima repriză, cea mai bună ocazie au avut oaspeții, după șutul lui Fabio Silva, respins la limită de Ștefan Târnovanu.

După pauză, încetul cu încetul, belgienii au preluat conducerea jocului, principala ocazie a lor fiind șutul lui Lior Refaelo, din minutul 57. În ciuda acestui lucru, au urmat două faze importante ale românilor”, au scris cei de la Le Soir.

„Un egal fără gol la București. Nimeni nu a reușit să marcheze, iar fotbalul jucat a fost la un nivel mediocru. Dar Anderlecht a arătat spirit de luptă pentru a păstra acest punct care s-a putea să conteze în clasamentul final al grupei. Oameni pasionați, acești români. 30.000 au fost pe Arena Națională să susțină FCSB. Atmosfera a fost de iad la un moment dat, ceea ce a îngreunat misiunea celor de la Anderlecht”, a notat și publicația HLN.

Publicat: 16 09. 2022, 09:01
Actualizat: 16 09. 2022, 09:34