Andrea Mandorlini a răbufnit după ce Adana Demirspor a eliminat-o pe CFR Cluj din Conference League: „Am pierdut din nepăsare”

Andrea Mandorlini s-a arătat extrem de dezamăgit după Adana Demirspor – CFR Cluj 2-1, ardelenii fiind eliminați din Conference League. Tehnicianul italian este de părere că totul s-a pierdut din cauza nepăsării de care au dat dovadă jucătorii lui.

Andrea Mandorlini și-a ieșit din minți după ce Adana Demirspor – CFR Cluj 2-1

Pentru gazde au marcat Babajide David Akintola (43′) și Cherif Ndiaye (90+4), în timp ce Vasile Mogoș a înscris unicul gol al clujenilor, din penalty. În manșa tur, cele două formații au remizat, scor final 1-1.

„Două neglijențe, două greșeli ne-au costat. Am fost eliminați în urma a două goluri primite din nepăsare, atât la sfârșitul primei reprize, cât și la sfârșitul reprizei secunde. Și în tur a fost la fel, suntem supărați”, a declarat Andrea Mandorlini la finalul partidei disputate în Turcia.

Vasile Mogoș: „Mai bine luam 3-0 și mergeam acasă!”

O reacție la fel de critică a avut și Vasile Mogoș, transferat în această vară la CFR Cluj. Fundașul consideră că echipa din care face parte merita să se califice în turul 3 preliminar din Conference League.

„Da, am arătat bine. Dacă merita cineva să treacă turul, eram noi. Suntem dezamăgiţi, frustraţi, mai bine luam 3-0 şi mergeam acasă. Acesta este fotbalul şi mergem înainte. Am stat vreo 10 minute să trag penalty-ul. Eu m-am gândit că sunt cu băieţii acasă şi că joc fotbal în momentul penalty-ului.

Dacă asculţi toate fluierăturile, greşeşti. Eu am ascultat antrenorul şi dacă puteam să dau gol, am dat gol. Acum ne gândim toată echipa la campionat. Acesta este obiectivul nostru”, a spus Vasile Mogoș pentru canalul oficial de Youtube al CFR-ului.

Patrick Kluivert crede că suporterii au făcut diferența

Antrenorul Adanei, legendarul Patrick Kluivert, este de părere că formația sa a reușit să se califice datorită fanilor care au susținut-o pe toată durata meciului.

„Atmosfera a fost una care dă dependență. Există vreun fotbalist care n-ar vrea să joace cu asemenea fani în spate? A fost o victorie senzațională, chiar dacă am rămas în 10 jucători și s-a făcut 1-1. Sper să avem parte de același sprijin și în continuare. Le mulțumesc, putem realiza lucruri importante împreună. Am jucat pe cele mai mai stadioane din lume, dar amosfera din Turcia nu se compară cu nimic. Am rămas în meci și am marcat un gol decisiv în final. Sunt cu atât mai fericit pentru că a venit în urma unei acțiuni lucrate la antrenament. Am exersat asta chiar înaintea meciului cu CFR. Sunt foarte mândru de jucătorii mei!”, a spus Patrick Kluivert, după meci.

Publicat: 04 08. 2023, 01:14
Actualizat: 04 08. 2023, 01:17