Octavian Popescu a jucat doar 20 de minute în West Ham – FCSB, dar nu a scăpat de critici: „Practică un fotbal de domnișoare”

Octavian Popescu, de la FCSB, reactioneaza in timpul meciului de fotbal contra echipei AFC Chindia Targoviste din etapa a V-a a Superligii, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica, 14 august 2022. EDUARD VINATORU / MEDIAFAX FOTO

Octavian Popescu (19 ani) a fost criticat la finalul meciului West Ham – FCSB, 3-1, de către fostul arbitru Adrian Porumboiu.

FCSB a cedat cu 3-1 la debutul în grupele Conference League, însă a lăsat o impresie peste așteptări, cel puțin în prima repriză, când a și preuat conducerea.

Lăsat surprinzător pe banca de rezerve, Octavian Popescu a fost aruncat în luptă doar în ultimele 20 de minute și nu s-a făcut remarcat decât cu o acțiune finalizată cu un șut slab. Fostul patron de la FC Vaslui și arbitru FIFA Adrian Porumboiu l-a criticat pe fotbalist, căruia i-a reproșat stilul de joc lipsit de forță.

Numai 20 de minute a bifat Octavian Popescu în meciul dintre West Ham și FCSB, suficient pentru a-i atrage atenția lui Adrian Porumboiu. Acesta nu l-a menajat nici pe David Miculescu, pentru al cărui transfer de la UTA patronul Gigi Becali a băgat adânc mâna în buzunar.

„Este departe de ce s-a crezut că poate să fie. Și eu l-am lăudat, la un moment dat, fără rezerve, dar acum e din alt film, altă lume. Golul celor de la West Ham a plecat din pasa lui și s-a făcut 2-1. Încă nu este ce ar trebui să fie.

La fel și Miculescu, care este departe de suma de transfer. A intrat fără vlagă. Ok, înțeleg că sunt tineri, dar ambiția trebuia să se vadă.

Dar, Popescu este o umbră palidă. Ce diferență între jocul lui Coman și cel al lui Tavi Popescu. El are condiții de dezvoltare, dar acum fotbalul pe care-l practică este de domnișoare.

Fotbalul de azi e altfel, e puternic, se bazează pe forță, e mai cu mușchi pe picioare”, a spus Adrian Porumboiu, pentru Pro Arena.

Publicat: 09 09. 2022, 10:30