Coasta de Fildeș a câștigat Cupa Africii, după o finală dramatică împotriva Nigeriei

Ivory Coast players celebrate after winning the African Cup of Nations final soccer match between Nigeria and Ivory Coast, at the Olympic Stadium of Ebimpe in Abidjan, Ivory Coast, Sunday, Feb. 11, 2024.,Image: 845769426, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required. FILE PHOTO, Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Coasta de Fildeș a câștigat Cupa Africii pe Națiuni, după o finală dramatică împotriva Nigeriei, pe care a învins-o cu scorul de 2-1.

A fost cel de-al treilea triumf din istoria naționalei conduse de Emerse Fae, după cele din 1992 și 2015, ambele înregistrate la loviturile de departajare.

Coasta de Fildeș a câștigat Cupa Africii

Într-o partidă care se anunța extrem de echilibrată chiar și la casele de pariuri, cotele celor două fiind identice cu puțin timp înainte de primul fluier, Nigeria a reușit să deschidă scorul în prima repriză.

Naționala condusă de pe bancă de Jose Peseiro, fostul antrenor al Rapidului, a lovit prima prin William Troost-Ekong, fundașul lui Răzvan Lucescu de la PAOK, care a deschis scorul în minutul 38, stabilind și scorul pauzei.

Coasta de Fildeș a dat tonul revenirii prin fostul mijlocaș de la AC Milan și FC Barcelona, Franck Kessie, care a adus egalarea în minutul 62 și totodată a intrat în istorie pentru țara sa, devenind primul fotbalist care înscrie pentru ivorieni într-o finală a Cupei Africii pe Națiuni!

Deși Coasta de Fildeș mai participase în alte patru finale, două câștigate (1992 și 2015) și două pierdute (2006 și 2012), toate s-au încheiat cu scorul de 0-0 și au fost decise la loviturile de departajare, astfel că reușita mijlocașului de la Al-Ahli a consemnat o bornă importantă pentru selecționata țării sale.

Iar lovitura de grație a venit tocmai de la Sebastian Haller, atacantul de la Borussia Dortmund care a trecut printr-un moment de cumpănă în viața sa după ce a fost diagnosticat cu cancer testicular. Revenit la începutul lui 2023 pe gazon după o bătălie cu nemiloasa maladie, vârful și-a scris cel mai frumos capitol al revenirii în minutul 81 al actului final, când a împins elegant mingea în plasa nigerienilor și a stabilit scorul final, 2-1 pentru Coasta de Fildeș.

Cum au arătat cele două echipe

NIGERIA: Nwabili – Ajayi, Troost-Ekong, Bassey – Aina, Onyeka, Iwobi, Zaidu – Chukwueze, Lookman – Osimhen
REZERVE: Uzoho, Aribo, Awaziem, Iheanacho, Moffi, Musa, Omeruo, Onuachu, Onyedika, Osayi-Samuel, Simon, Yusuf
ANTRENOR: Jose Peseiro

COASTA DE FILDEȘ: Y. Fofana – Aurier, Kossounou, Ndicka, Konan – Kessie, Seri, S. Fofana – Gradel, Haller, Adingra
REZERVE: Sangare, Amani, Bamba, Boga, Diakite, Diallo, Diomande, Kouame, Krasso, Pepe, Singo
ANTRENOR: Emerse Fae

Publicat: 12 02. 2024, 10:43
Actualizat: 12 02. 2024, 10:44