Nigeria, ultima națională care a primit gol în Brazilia

Partida dintre Nigeria și Argentina, din ultima rundă programată în Grupa F de la Campionatul Mondial, a debutat furtunos, cu două goluri marcate în primele cinci minute. Lionel Messi a deschis scorul în minutul 3, după care Musa a refăcut egalitate peste alte 60 de secunde.

Nigeria era singura echipă de la CM fără gol primit
Interesant este faptul că, prin reușita sa, vedeta Argentinei a pus capăt unei serii incredibile a Nigeriei la turneul final din Brazilia. Africanii reușiseră să închidă poarta în primele două meciuri jucate la CM 2014. În total, „vulturii” adunaseră 183 de minute fără ca plasa porții lor să fie scuturată de adversari. Recordul de invincibilitate la acest CM aparține însă Mexicului, care a rezistat fără gol primit timp de 267 de minute.

Totuși, nigerienii se consolează cu cea mai rapidă egalare din istoria Campionatului Mondial.  Musa a restabilit egalitatea în partida cu Argentina în minutul 5, la doar 60 de secunde după de Messi deschisese scorul.

În primele două meciuri de la Mondial, Nigeria terminase la egalitate cu Iran, 0-0, și învinsese Bosnia, scor 1-0.

Aceasta a fost a treia oară în istoria Campionatului Mondial când în primele 4 minute de joc s-au marcat două goluri. Prima oară s-a întâmplat în ediția Suedia 1958, în meciul dintre Austria și Cehia, iar a doua în 1986, în partida dintre URSS și Ungaria.

Publicat: 25 06. 2014, 19:53
Actualizat: 25 06. 2014, 20:14