Jucătorii echipei Germaniei vor purta banderole negre cu Irlanda în memoria lui Helmut Haller

Jucătorii echipei Germaniei vor purta banderole negre, vineri seară, la meciul din preliminariile CM-2014 cu Irlanda, în memoria primului marcator al finalei CM din 1966, Helmut Haller, decedat, joi, la 73 de ani, a anunțat federația germană (DFB), citată de AFP.

DFB a prevăzut un minut de reculegere, marți, la Berlin, înainte de celălalt meci din preliminarii, cu Suedia.

Haller a încetat din viață, joi, la Augsburg, din cauza unei infecții pulmonare.

El a marcat în minutul 12 primul gol al finalei din 1966, pe Wembley, câștigată de Anglia, scor 4-2, în fața Germaniei.

Internațional de 33 de ori, între 1958 și 1970, autor a 13 goluri în echipa națională, din care șase la CM-1966, el a câștigat trei titluri de campion al Italiei, cu Bologna și Juventus.

Sursa: Mediafax

Publicat: 12 10. 2012, 18:58
Actualizat: 12 10. 2012, 18:59