Andres Iniesta s-a rupt câteva momente de atmosfera partidei cu Olanda și a ținut să-i salute pe Louis Van Gaal și Patrick Kluivert. Selecționerul Olandei a fost cel care i-a dat lui Iniesta șansa e a debut pentru echipa mare a Barcelonei, în timp ce Kluivert i-a fost coleg.

Primul schimb de amabilități a avut loc înainte de fluierul de start, susțin cei de la El Mundo Deportivo. Iniesta a mers spre banca Olandei și s-a întreținut câteva clipe cu cei care i-au marcat trecutul. Discuția a continuat și la pauză, pe tunelul de acces între vestiare.

Gestul i-a adus însă noroc lui Van Gaal. Spania, campioana mondială en-titre și dubla deținătoare a titlului european, a fost învinsă cu 5-1 (1-1) de selecționata Olandei, în prima etapă a grupei B, într-o reeditare a finalei din 2010.

Pentru Spania a marcat Xabi Alonso, în minutul 27, care a transformat un penalti acordat după un fault al lui De Vrij asupra lui Diego Costa. Golurile Olandei au fost înscrise de Robin Van Persie ’44, ’72, Arjen Robben ’53, ’80 și Stefan De Vrij ’64.

Publicat: 14 06. 2014, 10:00
Actualizat: 14 06. 2014, 11:20