E greu fără Ronaldo!** Portugalia s-a chinuit timp de 60 de minute, dar a învins Azerbaidjanul cu 2-0

Ronaldo, suspendat, i-a încurajat din tribună pe coechipierii săi

Fără Cristiano Ronaldo și Nani în echipă, Portugalia trebuia să câștige aseară în Azerbaidjan. Însă meciul de la Baku a părut mult mai ușor pe hârtie decât în teren! Lusitanii au avut mari emoții în fața naționalei antrenate de Berti Vogts, care s-a apărat pe două linii și nu a trimis nici măcar un șut la poartă.

În schimb, oaspeții au presat continuu, creându-și multe ocazii. Însă în ciuda numeroaselor șanse la poarta lui Agaiev, lusitanii nu au deschis scorul decât în minutul 63. Marcator? Același Bruno Alves (foto), cu o lovitură de cap în urma unui corner de pe partea dreaptă, care deschise scorul în remiza cu Israel de vineri (3-3). Golul lui Hugo Almeida (79), care a profitat de o gafă a defensivei azere, n-a mai contat. Lusitanii rămân pe locul trei în grupă, cu 11 puncte în șase meciuri, la egalitate cu Israel, și așteaptă returul cu formația lui Ben Basat și Benayoun pe teren propriu.

Publicat: 26 03. 2013, 22:50
Actualizat: 27 03. 2013, 00:06