Deschamps: „Nu a fost o diferență enormă, dar Germania are mai multă experiență”

Selecționerul Franței, Didier Deschamps, a declarat vineri că reprezentativa Germaniei are mai multă experiență și a reușit să gestioneze mai bine avantajul, la meciul direct, câștigat de nemți, scor 1-0, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.

„Am avut ocazii, dar Germania are mai multă experiență și a reușit să gestioneze mai bine avantajul. Este păcat că nu am mers mai departe, Neuer a apărat foarte bine și jucătorii noștri nu au fost preciși. Am întâlnit un adversar care a fost la un nivel mai mare ca noi. Nu a fost o diferență enormă, însă Germania este echipa care merge în semifinale„, a declarat Deschamps.

Reprezentativa Germaniei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins, vineri, pe arena Maracana din Rio de Janeiro, cu scorul de 1-0 (1-0), selecționata Franței, în sferturile de finală ale competiției.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Hummels în minutul 13.

În semifinale, Germania va juca în compania învingătoarei din meciul dintre Brazilia și Columbia.