Brazilia primește șapte goluri pentru prima dată în istoria Campionatului Mondial

Germania scrie istorie la Campionatul Mondial. Nemții au reușit în doar 45 de minute să distrugă Brazilia prin golurile lui Muller (min. 11), Klose (min. 23), Kroos (min. 24, min. 26), Khedira (min. 29). În minutele 69 și 79, Schurrle a marcat și el, iar Oscar a redus din proporțiile dezastrului în minutele de prelungire. Germania a egalat Uruguayul din acest punct de vedere. În 1920, Uruguay reușea să învingă Brazilia, tot la șase goluri diferență, scor 6-0. Este pentru prima dată în istoria Campionatului Mondial când Brazilia primește șapte goluri la turneul final. Suporterii brazilieni prezenți pe stadion au aplaudat golul doi al lui Schurrle și au ovaționat fiecare pasă a germanilor.

Klose a devenit astfel cel mai bun marcator din istoria Campionatului Mondial cu 16 reușite și l-a devansat pe brazilianul Ronaldo. La scorul de 5-0, Germania este prima națională care reușește să înscrie cinci goluri în semifinalele turneului final după Brazilia care a învins cu 5-2 pe Franța la ediția din 1958.

Cea mai categorică victorie a Germaniei la un Campionat Mondial este consemnată la turneul final din 2002 atunci când a învins Arabia Saudită cu 8-0. Rezultatul era obținut totuși într-un meci din faza grupelor, iar adversarul mult mai modest decât naționala Braziliei.

Publicat: 09 07. 2014, 00:31
Actualizat: 09 07. 2014, 01:47