Claudiu Keșeru, Cosmin Moți și Dragoș Grigore, campioni în Bulgaria! Ludogorets, victorie mare după ce fostul atacant de la FCSB a intrat pe teren

Ludogorets n-are vreo rivală în Bulgaria, iar Claudiu Keșeru, Cosmin Moți și Dragoș Grigore au cucerit un nou titlu, după victoria de dumnică obținută în fața celor de la Beroe, scor 2-1.

Campioana Bulgariei a luat titlul devreme, după prima etapă din play-off. Pe teren propriu, Ludogorets a fost condusă de Beroe, scor 0-1, după golul marcat de Fall, în minutul 28.

Ludogorets, revenire spectaculoasă după intrarea lui Keșeru

Formația din Razgrad, pentru care Dragoș Grigore a fost titular, a revenit spectaculos în repriza secundă, după ce Keșeru a intrat în minutul 50, în disputa cu Beroe, aflată pe locul 6 în play-off. Brazilianul Cauly a făcut 1-1 în minutul 60, iar Tchibota a adus victoria și titlul cu reușita care a venit după doar 120 de secunde.

”Nu mă simt ca un străin, mă simt ca acasă în Bulgaria după 5 ani aici. Vreau să le mulțumesc tuturor colegilor mei, pentru că fără ei nu aș fi reușit nimic”, a spus Claudiu Keșeru, în momentul în care a primit premiul de cel mai bun stranier, la începutul anului.

Ludogorets, nouă titluri la rând în Bulgaria

Ludogorets este pentru a nouă oară la rând campioana Bulgariei și va juca în preliminariile Ligii Campionilor.

În acest sezon, bulgarii s-au descurcat excelent în Europa League și au atins primăvara europeană, precum CFR Cluj. Ludogorets a părăsit competiția abia după dubla cu Inter. Italienii au bătut cu 2-0 la Razgrad și cu 2-1 pe teren propriu, returul disputându-se fără spectactori, înaintea pandemiei de coronavirus.

Ludogorets are planuri mari și l-a vrut pe Ianis Hagi

Campioana Bulgariei are planuri mari în Europa și a încercat marea lovitură: transferul lui Ianis Hagi. Cei de la Ludogorets au vrut să-i ofere lui Ianis un salariu de 500.000 de euro pe an, dar mijlocașul a ales să continue în Scoția, la Rangers, sub comanda lui Steven Gerrard.

Kiril Domusciev, patronul miliardar al lui Ludogorets Razgrad, era pregătit să ofere pentru Ianis suma de 4 milioane de euro.

Publicat: 21 06. 2020, 18:36
Actualizat: 21 06. 2020, 18:39