City a câștigat la penalty-uri Cupa Ligii Angliei în fața lui Chelsea! Finala, marcată de un gest incredibil al lui Kepa la adresa lui Maurizio Sarri

Manchester City a câștigat Cupa Ligii Angliei, 4-3 (0-0) la loviturile de departajare cu Chelsea, într-un meci marcat de VAR și atitudiena sfitădoare pe care Kepa Arrizabalaga (24 de ani), cel mai scump portar din istorie, a avut-o față de Maurizio Sarri (60 de ani) înaintea executării penalty-urilor, când ibericul a refuzat pur și simplu să iasă pe teren.

În Premier League, Guardiola l-a învins pe Sarri cu un neverosimil 6-0, dar ultimul act al Cupei Ligii Angliei, jucat în fața a 82.00 de spectatori pe legendarul Wembley, s-a desfășurat pe alte coordonate. City a avut posesia, câteva ocazii, dar scenariul din campionat a fost imposibil de repetat. Aguero a marcat în minutul 57, însă arbitrul John Moss a anulat reușita, după ce s-a folosit de VAR. În prelungirile timpului regulamentar, Eden Hazard a fost oprit din drumul spre gol pentru ofsaid, deși regulile VAR spun că belgianul trebuia lăsat să continue faza și abia apoi să fie consultată tehnologia video!

Kepa l-a ignorat pe Sarri, Jorginho și David Luiz l-au trădat

În prelungiri, Sarri l-a aruncat în luptă pe Gonzalo Higuain (minutul 95), Guardiola a răspuns cu Danilo pentru Fernandinho, iar finalul i-a aparținut în mare măsură lui Kepa. În minutele 110 și 117, spaniolul din poarta lui Chelsea a avut două intervenții decisive în fața lui Kun Aguero, apoi a acuzat mici crampe, dar nimic grav. Sarri a vrut să-l schimbe pe omul pe care l-a transformat în vară în cel mai scum portar din istorie (80 de milioane de euro plătite lui Bilbao), l-a chemat pe goalkeeper-ul de rezervă Willy Caballero, dar, apoi, s-a petrecut o scenă incredibilă la acest nivel: Kepa pur și simplu a refuzat să iasă de pe teren, iar Sarri s-a văzut pus într-o situație oribilă. Nervos, italianul a văzut loviturile de departajare de pe tunelul care duce la vestiare.

Au ratat Jorginho, primul executant, și David Luiz pentru Chelsea, respectiv Sane pentru City, iar Cupa Angliei a ajuns în vitrina lui Guardiola după ce Sterling a transformat penalty-ul decisiv.

Chelsea – Man. City 3-4 d.l.d.d. (0-0)
Stadion: Wembley
Spectatori: 81.775

• Chelsea: Kepa – Azpilicueta, David Luiz, Rudiger, Emerson – Kante, Jorginho, Barkley (Loftus-Cheek 89) – Willian (Higuain 95), Hazard, Pedro (Hudson-Odoi 79)
  • Man. City: Ederson – Walker, Otamendi, Laporte (Kompany 46), Zinchenko – De Bruyne (Sane 86), Fernandinho (Danilo 91), David Silva (Gundogan 79) – Bernardo Silva, Aguero, Sterling
Publicat: 24 02. 2019, 21:38
Actualizat: 24 02. 2019, 22:11