Ciprian Tătărușanu i-a pus piedică lui Jose Mourinho! Prestație excelentă pentru fostul internațional român

Ciprian Tatarusanu of AC Milan during the Italian championship Serie A football match between AC Milan and Torino FC on October 26, 2021 at San Siro stadium in Milan, Italy - Photo Morgese-Rossini / DPPI,Image: 639994550, License: Rights-managed, Restrictions: Hungary Out, Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 9 poze

AC Milan, cu Ciprian Tătăruşanu în poartă, a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa AS Roma, antrenată de Jose Mourinho, într-un meci din etapa a 11-a din Serie A.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Ibrahimovici ’26 şi Kessie ’57 (penalti). Pentru Zlatan Ibrahimovici meciul a fost unul important, atingând cifre extraordinare la 40 de ani de viață.

Pentru Roma a înscris El Shaarawy, în minutul 90+3. În minutul 67, de la milanezi a fost eliminat Theo Hernandez.

Ciprian Tătărușanu a jucat 90 de minute în poarta rossonerilor și a reușit câteva intervenții excelente, mai ales pe final după ce echipa lui a rămas cu un om mai puțin odată cu eliminarea lui Theo Hernandez din minutul 66.

Asta după ce goalkeeper-ul român a fost aspru criticat de unii dintre fanii marelui Milan pentru faptul că n-a avut evoluții care să dea încredere echipei. Acum a primit nota 7 în Gazzetta dello Sport, în timp ce Ibrahimovici a luat 8 și Kjaer și Pioli 7,5.

Pentru Zlatan Ibrahimovici, unul dintre cei mai buni atacanți din ultimul deceniu, a fost golul cu numărul 150 în Serie A şi cu numărul 400 în campionate interne.

Aceasta a fost a zecea victorie de la debutul sezonului pentru AC Milan, ocupanta locului secund în clasament, la egalitate de puncte cu liderul SSC Napoli, care s-a impus la limită, cu 1-0, pe terenul formaţiei Salernitana, prin golul marcat de internaţionalul polonez Piotr Zielinski.

SERIE A – etapa a 11-a (rezultate de duminică)

Inter – Udinese 2-0 (Correa 60, 68)
Fiorentina – Spezia 3-0 (Vlahovic 45-pen., 62, 64 / Piamonti 83)
Genoa – Venezia 0-0
Sassuolo – Empoli 1-2 (Tonelli 43-autogol / Piamonti 83-pen., Zurkowski 90+3)
Salernitana – Napoli 0-1 (Zielinski 61)
AS Roma – AC Milan 1-2 (El-Sharaawy 90+3 / Ibrahimovic 26, Kessie 57-pen.)

Partida Bologna – Cagliari este programată luni.

Publicat: 01 11. 2021, 08:53
Actualizat: 01 11. 2021, 09:11