Ciprian Tătărușanu a primit 8 goluri de la echipa lui Cristiano Ronaldo! Starul portughez l-a învins cu trei reușite incredibile

Ciprian Tatarusanu a primit 8 goluri de la echipa lui Cristiano Ronaldo! Starul portughez l-a invins cu trei reusite incredibile
Vezi galeria foto - 6 poze

Ciprian Tătărușanu (38 de ani) a fost titular și integralist în disputa Abha – Al Nassr, din etapa 26 a campionatului din Arabia Saudită, în care a primit 8 goluri de la echipa lui Cristiano Ronaldo.

A fost prăpăd la poarta fostului goalkeeper al echipei naționale, iar starul portughez l-a învins cu trei reușite incredibile, dintre care două din lovituri libere.

Ciprian Tătărușanu a avut parte de o etapă de coșmar în Arabia Saudită, pe care cu siguranță o va ține minte mult timp. În runda cu numărul 26 a campionatului, Abha, echipa portarului român, a primit vizita lui Al Nassr, grupare pentru care evoluează Cristiano Ronaldo, Sadio Mane sau Aymeric Laporte.

Duelul a început cum nu se putea mai rău pentru Tătărușanu, care doar în prima repriză s-a văzut nevoit să scoată mingea din plasă de cinci ori. Cristiano Ronaldo i-a înscris un hat-trick superb, în timp ce celelalte două goluri au fost marcate de Sadio Mane și Abdulmajeed Al Sulaiheem. În startul reprizei secunde, Ronaldo a fost înlocuit, însă chiar și așa, Tătărușanu tot a mai încasat alte trei goluri, de la Abdulrahman Ghareeb și Abdulaziz Al Elewai, care s-a făcut remarcat cu o dublă. Scorul final? 8-0 pentru Al Nassr, care a obținut cea mai clară victorie a sezonului. De partea cealaltă, Abha și Tătărușanu au încasat cea mai aspră corecție a sezonului, după ce pe 21 decembrie 2023 au pierdut cu 0-7 în fața lui Al Hilal, liderul clasamentului.

Revenind la Cristiano Ronaldo, starul portughez a deschis scorul în minutul 11, dintr-o lovitură de la marginea careului. Cristiano a executat în forță, pe sub zid, iar Tătărușanu a fost surprins și nu a mai putut interveni în timp util. În minutul 21, o nouă lovitură liberă a fost transformată cu succes de portughez, de data aceasta de la aproximativ 20 de metri. Ronaldo a trimis peste zid, iar Tătărușanu nu a avut timp nici măcar să reacționeze.

Și, în cele din urmă, în minutul 42, Cristiano Ronaldo a marcat golul de 4-0 dintr-o poziție de singur cu portarul, la capătul căreia a reușit să îl învingă pe Tătărușanu cu o scăriță superbă, tot de la aproximativ 20 de metri.

Statisticile lui Ronaldo

Hat-trick-ul pe care l-a marcat în poarta lui Ciprian Tătărușanu a fost al 65-lea din întreaga carieră a lui Cristiano Ronaldo. De asemenea, tot în fața goalkeeperului român, portughezul a înscris golurile cu numerele 62 și 63 din lovituri libere.

În plus, Cristiano Ronaldo a fost implicat în înscrierea tuturor celor cinci goluri din prima repriză a disputei Abha – Al Nassr, el fiind pasatorul decisiv de la reușitele lui Mane și Abdulmajeed Al Sulaiheem.

Doar în campionatul din Arabia Saudită, Cristiano Ronaldo a marcat 29 de goluri și a oferit 10 pase decisive, în 24 de meciuri jucate în actuala stagiune.

Publicat: 03 04. 2024, 08:35