CFR Cluj și-a aflat adversara din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor! Șansa revanșei cu Young Boys. Cum s-a calificat campioana Elveției

CFR Cluj se pregătește de o nouă dublă cu Young Boys! Elvețienii revin în Gruia, de această dată în turul al treilea preliminar din Liga Campionilor, după ce a fost adversara echipei noastre în grupele Europa League.

Elvețienii, care au trecut cu 3-2 de Slovan Bratislava, au ajuns în primăvara Europa League anul trecut, după o victorie cu mare scandal împotriva clujenilor, antrenați la vremea respectivă de Edi Iordănescu. A fost 2-1 pentru Young Boys în meciul decisiv, care s-a jucat în ultima etapă a fazei grupelor. După ce a eliminat-o pe CFR, Young Boys a produs o mare surpriză în Europa League: a eliminat Bayer Leverkusen (6-3 la general), iar apoi a fost scoasă din competiție de Ajax (0-5).

Spre deosebire de CFR Cluj, Young Boys n-a jucat în primul tur preliminar și a bifat un singur meci în campionat, pe care l-a câștigat cu 4-3 în fața celor de la Luzern.

CFR Cluj – Young Boys, în turul al treilea preliminar din Liga Campionilor

După 0-0 în Slovacia, Young Boys a crezut că a rezolvat calificarea încă din prima repriză, în condițiile în care a condus cu 1-0, oaspeții au ratat o lovitură de pedeapsă, iar scorul a devenit 2-0 în minutul 24.

Cu 7 fotbaliști elvețieni în formula de start, gazdele au făcut apoi chiar 3-0, dar s-au relaxat și slovacii au marcat de două ori, iar finalul partidei a fost unul pe muchie de cuțit.

Elvețienii au ratat ocazii mari, iar în minutul 86 puteau fi egalați: Slovan a ratat o ocazie mare să împingă meciul în prelungiri, după ce la un moment dat se punea doar problema scorului cu care va pierde întâlnirea de la Berna.

Prima manșă dintre CFR și Young Boys se va disputa la Cluj-Napoca, pe 3 august, returul urmând să se dispute o săptămâna mai târziu, în Elveția.

La fel ca Marius Șumudică, elvețienii au subliniat și ei pe Twitter că și-au asigurat deja calificarea în grupele unei competiții europene.

Publicat: 28 07. 2021, 23:07
Actualizat: 01 08. 2021, 20:25