Ce notă mică a primit Ianis Hagi, după meciul în care trebuia să rupă norii la Alaves! De câte ori a atins mingea în 65 de minute

Ce se intampla cu Ianis Hagi la Alaves. Transferul care ar putea sa ii schimbe cariera romanului
Vezi galeria foto - 6 poze

Deportivo Alaves, echipa la care este împrumutat Ianis Hagi, a învins-o pe Real Betis, scor 1-0, și a reușit să se califice în optimile Cupei Spaniei.

Totuși, românul venit de la Glasgow Rangers a avut o prestație mult sub așteptările spaniolilor.

Ianis Hagi a fost în teren 65 de minute, timp în care a atins mingea de 19 ori. Mijlocașul român a reușit să bifeze 8 pase din cele 10 pe care a încercat să le dea de-a lungul partidei.

Deși a câștigat ambele dueluri aeriene în care a fost implicat și chiar a reușit să trimită două șuturi spre poarta lui Betis, fotbalistul venit din Scoția a comis un fault și a avut și un dribling nereușit.

Fiul lui Gică Hagi a avut o prestație ștearsă per total și a fost notat cu 6,8 de portalul Sofascore.

Ce concluzie a tras antrenorul lui Ianis Hagi

După succesul cu Betis din Copa del Rey, Luis Garcia, antrenorul lui Deportivo Alaves, a spus că victoria echipei sale e pe deplin meritată.

Am meritat victoria, cred că meritam și mai mult. Trebuia să marcăm și golul doi, niciodată nu putem avea un meci liniștit.

Echipa a interpretat foarte bine fiecare fază. Ne-a lipsit finalizarea. Trebuie să fim mândri de această victorie. Sunt aici de doi ani și ne bucurăm de meciurile din Cupă.

Trebuia să ne bucurăm. Am fost foarte frustrați că nu am câștigat de câteva meciuri și era important acest aspect.

Trebuie să punem preț pe ce facem aici, am jucat cu doi fundași laterali în centrul apărării și au făcut un joc foarte bun. Echipa a dat totul, au jucat foarte bine”, a spus Luis Garcia la finalul meciului.

• Unicul gol al partidei a fost înscris de Benavidez în minutul 57.
Publicat: 07 01. 2024, 08:34
Actualizat: 07 01. 2024, 08:35