Ce moment la Sepsi OSK – Bodo/Glimt, în play-off-ul Conference League! Cosmin Matei s-a accidentat după ce a marcat din penalty: „Cred că o să iau o pauză mai serioasă”

Sepsi OSK a primit vizita lui Bodo/Glimt în play-off-ul UEFA Conference League, Live Video Online pe ProSport. Echipa din Sfântu Gheorghe a remizat, 2-2, și trebuie să obțină un rezultat pozitiv în Norvegia pentru a accede în grupe. Însă există riscul să nu-l aibă în teren pe Cosmin Matei, care s-a accidentat chiar la faza în care a marcat de la „11 metri”.

Sepsi OSK trebuie să treacă de un adversar redutabil pentru a accede pentru prima dată în istorie în grupele unei competiții europene. Iar acest lucru s-a confirmat în minutul 19, când Bodo/Glimt a deschis scorul prin Faris Moumbagna, care s-a debarasat fără probleme de apărarea covăsnenilor, și să înscrie singurul gol al primei reprize.

În actul secund, elevii lui Liviu Ciobotariu au obținut egalarea în minutul 47, când Isnik Alimi a fructuficat lovitura de la „11 metri”. Numai că în repriza a doua avea să se mai marcheze de două ori. Patrick Berg a făcut 2-1 în minutul 69, cu un șut de la distanță, iar Cosmin Matei a stabilit scorul final, 2-2, în minutul 81.

Doar că, atunci când a transformat lovitura de pedeapasă, mijlocașul ofensiv a acuzat dureri și nu a mai putut continua partida. În locul lui Cosmin Matei, Liviu Ciobotariu l-a aruncat în luptă pe Mario Rondon.

„Am vrut să fac ceva, a fost o mișcare necontrolată și asta a fost. Cred că o să iau o pauză mai serioasă, cât este normal. Doamne ajută, le țin pumnii băieților, dar prima dată vreau să văd. Mereu vreau să văd un RMN. Așa am spus și data trecută”, a declarat Cosmin Matei la finalul meciului.

sursă foto: captură PrimaSport.

• Returul cu Bodo/Glimt se va disputa pe 31 august, de la ora 19:00, Live Video Online pe ProSport. Doar că, Sepsi OSK mai are un meci până la partida decisivă din Norvegia, pentru că Liga Profesionistă de Fotbal nu a acceptat să le amâne meciul covăsnenilor cu Poli Iași, din runda a șaptea a campionatului, de pe 27 august.
Publicat: 24 08. 2023, 22:17
Actualizat: 24 08. 2023, 22:27