Ce Messiriaș! Hat-trick al „Puricelui” în victoria cu Valencia!

Lionel Messi a reușit un hat-trick aseară în victoria Barcelonei, scor 3-2, pe terenul Valenciei.

*Messi are cinci goluri în acest sezon și e deja primul în topul golgheterilor
*Argentinianul mai are 32 de goluri până la recordul all-time de goluri în Primera, deținut de Zarra

Neymar i-a dat pasa de gol lui Messi la a treia reușită a argentinianului

Despre situația lui Leo Messi la Barcelona s-a scris mult în acest debut de sezon. Când argentinianul a fost valid și a putut evolua la sută la sută din capacitate, Barcelona a câștigat cu 7-0! Însă când Messi nu s-a putut desfășura pe teren din cauza accidentării la bicepsul femural, catalanii au suferit. S-a văzut în victoria cu Malaga (1-0) și în egalurile cu Atletico Madrid (1-1 și 0-0), care au adus Supercupa Spaniei pe „Camp Nou”. Totuși, argentinianul pare că și-a revenit și a reușit aseară primul „hat-trick” din acest sezon în victoria Barcei, scor 3-2, obținută pe terenul Valenciei.

Postiga le-a dat emoții catalanilor

Tata Martino a ales să înceapă aseară și cu Messi, și cu Neymar în primul „11” pentru a doua oară consecutiv, deși ziarele spaniole scriau că cei doi nu se înțeleg încă prea bine! Iar mutarea tehnicianului argentinian a dat roade în primele 41 de minute, când cei doi jucători au stârnit panică în defensiva adversă, iar Messi a reușit un hat-trick (11, 39 și 41), primul din acest sezon!
Cu care a ajuns la cota 219 în dreptul golurilor marcate în Primera Division, ocupând locul șase în acest top, la 32 de goluri de Zarra, recordmenul absolut. Însă Barca a tremurat serios! S-a văzut din nou lipsa unui fundaș central valoros, care să blocheze acțiunile adversarilor. La pauză nu a fost 3-0, ci 3-2, după ce portughezul Helder Postiga a reușit o „dublă” în minutele 45 și 45+3. Au fost însă și ultimele goluri ale partidei, întrucât Barca s-a impus cu 3-2 și a preluat din nou șefia în Primera, la egalitate cu Atletico Madrid, Real Madrid și Villarreal.

5 goluri are Messi în acest sezon de Primera, fiind golgheter, cu două goluri peste Diego Costa (Atletico Madrid), Isco (Real Madrid) și Helder Postiga (Valencia)

Publicat: 02 09. 2013, 07:36
Actualizat: 02 09. 2013, 07:37