Cariera lui Mario Gotze a luat-o la vale! Eroul Germaniei din 2014 nu își revine din pasa proastă, iar un fost coleg îl sfătuiește să plece de la BVB: „Îl cunoaște destul de bine, s-ar integra în echipă”

Cariera lui Mario Gotze a luat o întrosătură neașteptată după Campionatul Mondial din 2014, în care a devenit erou național după ce a marcat golul victoriei în finala împotriva Argentinei în minutul 113 al prelungirilor.

Văzut ca un uriaș talent și cumpărat de Bayern de la marea rivala Borussia Dortmund, cu un an înainte de marele turneu final, neamțul, pe atunci în vârstă de 21 de ani, avea să aibă un sezon bun sub comanda lui Pep Guardiola, cu un total de 15 goluri și 13 assisturi în toate competițiile, jucând un număr de 45 de meciuri.

După punctul culminant al carierei, în care a adus marele trofeu mondial în Germania, cariera sa s-a prăbușit încet, dar sigur. În 2016 a fost readus de BVB, transfer intens contestat de fanii mult iubitei echipe din Dormtund, fiind considerat un trădător la momentul plecării la marea rivala.

Accidentările și problemele musculare, completate și de o boală a metabolismului, l-au făcut pe Gotze să aibă cifre din ce în ce mai slabe și minute din ce în ce mai puține. În actualul sezon, Gotze a jucat în doar 2 meciuri pentru Dortmund, iar de la transferul său din 2016, a jucat în total 50 meciuri, adică cu doar 5 meciuri mai mult decât în sezonul 13/14.

Kevin Grosskreutz (30 de ani), fostul coleg al neamțului din echipa nebună formată de Jurgen Klopp, a vorbit despre actuala situație a lui Mario, fiind de părere că se presa vorbește mult prea mult în mod negativ de mijlocașul naționalei Germaniei: „Îmi pare foarte rău de Mario Gotze în acest moment, pentru că sunt multe lucruri negative sunt scrie despre el în fiecare zi, și din păcate doar despre el. Spre exemplu, în meciul de Champions League de la Brugge, toată echipa a jucat prost, nu doar Gotze”.

Fundașul dreapta, în prezent în liga a 3-a, este de părere că o schimbare ar fi benefică pentru prietenul său, fiind convins că Gotze și-ar putea relansa cariera chiar sub comanda fostului său antrenor: „Poate ca ar fi bine pentru el ca în iarnă să plece și să-și caute un loc mai liniștit pentru a-și putea relansa cariera. Jurgen Klopp îl știe destul de bine, s-ar potrivi bine la Liverpool”.

Mario Gotze, în vârstă de 26 de ani, nu a prins nici măcăr lotul în ultimul meci disputat de Borussia Dortmund, în deplasarea de la Hoffenheim, terminată la egalitate, 1-1.