Ziua în care Conte a făcut un pas URIAȘ spre trofeu în Premier League! Chelsea – Arsenal 3-1. Gol FABULOS reușit de Hazard, după o cursă de 55 de metri

Chelsea Londra a câștigat, sâmbătă, meciul de pe teren propriu cu Arsenal Londra, scor 3-1, în etapa a 24-a din Premier League, și și-a consolidat prima poziție în clasament.

Mikel Alonso a deschis scorul pentru gazde în minutul 13, cu o lovitură de cap din apropierea careului de 6 metri. Eden Hazard a dublat avantajul lui Chelsea în minutul 53, după o acțiune personală în care a driblat patru adversari, pornind de la centrul terenului, și a înscris cu un șut din careu.

Cesc Fabregas a marcat pentru 3-0 în minutul 85. Spaniolul a profitat de o degajare greșită a lui Petr Cech și a trimis un lob peste portarul ceh, din afara careului. Olivie Giroud a înscris singurul gol al lui Arsenal, în minutul 90+1, lovind cu capul o minge centrată de Nacho Monreal.

Golul superb reușit de Eden Hazard

Chelsea: Courtois – Azpilicueta, Luiz, Cahill – Moses (Zouma 88′), Kante, Matic, Alonso – Pedro (Willian 84′), Costa, Hazard (Fabregas 84′). Antrenor: Antonio Conte.

Arsenal: Cech – Bellerin (Gabriel 17′), Mustafi, Koscielny, Monreal – Oxlade-Chamberlain, Coquelin (Giroud 65′), Walcott (Welbeck 70′), Ozil, Iwobi – Sanchez. Antrenor: Arsene Wenger.

În urma acestui rezultat, Chelsea se află pe primul loc al clasamentului, cu 59 de puncte, iar Arsenal ocupă poziția a treia, cu 47 de puncte.

Etapa 24 din Premier League e deschisă de derby-ul londonez Chelsea – Arsenal, în care gazdele pot face un pas apăsat spre titlu, în cazul unei victorii.

Chelsea e lider detașat în Premier League, cu un avans de 9 puncte față de următoarele două clasate, Tottenham și Arsenal, iar oamenii lui Conte îi pot scoate definitiv din cursă pe „tunari”, dacă se impun în confruntarea ce va avea loc pe Stamford Bridge, de la 14:30.

Arsenal speră însă într-o victorie care să reaprindă lupta la vârf și are drept principal argument meciul tur, când Chelsea a plecat umilită de pe Emirates, scor 0-3. De fapt după meciul cu Arsenal a început „marșul” albaștrilor spre primul loc. Atunci a decis Antonio Conte să schimbe sistemul din 4-2-3-1 în 3-4-3, iar din acel moment londonezii au mai cedat doar 5 puncte dintr-un total de 51 (15 victorii, o remiză și o înfrângere).

Publicat: 04 02. 2017, 16:28
Actualizat: 04 02. 2017, 19:47