Ziua derby-urilor în Europa!** Italia: AC Milan – Inter 0-1. Franța: Marseille – PSG 2-2

UPDATE Golul lui Walter Samuel (‘3) din debutul partidei s-a dovedit a fi decisiv în economia derby-ului de pe San Siro. Degeaba au jucat cei de la AC Milan în superioritate numerică o repriză întreagă, Nagatomo fiind eliminat pentru două galbene în minutul 48, scorul a rămas cel stabilit în debutul partidei și criza rossonerilor din acest sezon continuă.

14 minute de foc
Marseille și PSG au terminat la egalitate, 2-2, derby-ul din etapa a 8-a a campionatului francez. „Dublele” lui Gignac (’17, ’32), respectiv Ibrahimovic (’23, ’25), din prima repriză au stabilit scorul final al partidei, iar situația în fruntea Ligue 1 rămâne neschimbată: OM pe 1, PSG pe 2.

Inter a câștigat toate meciurile disputate în deplasare în acest sezon (șase), în toate competițiile, și are un golaveraj incredibil: 15-1! Milan a dat însă semne de revenire de formă la mijlocul săptămânii, când a învins-o cu 3-2 pe Zenit, în Liga Campionilor. O victorie a oaspeților are cota 2,65 la Stanleybet. TV: Digi Sport 2.

PSG, fără suporteri pe „Velodrome”

Pentru a evita incidentele, Ministerul de Interne francez le-a interzis fanilor lui PSG să meargă la derby. În 2010, o persoană în vârstă de 37 de ani a fost ucisă într-un conflict dintre cele două galerii. PSG n-a mai câștigat pe „Velodrome” din 26.10.2008 (4-2, în Ligue 1). O victorie a oaspeților e cotată cu 2,30 la Stanleybet, iar victoria gazdelor are cota 3. După șapte etape, Marseille e prima în Franța, cu 18 puncte, iar PSG e pe doi, cu 15 puncte. TV: Digi Sport 3.

Publicat: 07 10. 2012, 23:57
Actualizat: 08 10. 2012, 00:08