Zidane și-a cerut scuze în fața unui fotbalist de la Real Madrid: „A fost rău, regret foarte mult!” Motivul pentru care antrenorul a apelat la acest gest

Antrenorul echipei Real Madrid, Zinedine Zidane, a mărturisit că regretă modul în care s-a comportat cu mijlocașul Dani Ceballos, pe care tehnicianul francez l-a folosit doar 29 de secunde în meciul restant cu Leganes, scor 3-1, și a precizat că a avut o discuție cu jucătorul.

Zidane spune că are mare încredere în internaționalul spaniol de tineret, deși recunoaște că nu i-a acordat suficiente minute în acest sezon.

„A fost rău, regret foarte mult! I-am spus că nu îmi place să folosesc un jucător doar 30 de secunde. Știe că nu a jucat prea mult în acest sezon, dar muncește foarte mult. Este fantastic și îmi amintesc de meciul cu Alaves din prima parte a sezonului, când a marcat două goluri”, a declarat Zinedine Zidane, în cadrul conferinței premergătoare meciului cu Deportivo Alaves.

Conform Marca, intenția lui Zidane a fost de a-l introduce pe Dani Ceballos la scorul de 2-1 al întâlnirii cu Leganes, însă apoi a intervenit penalty-ul transformat de Sergio Ramos, în minutul 90. Prin urmare, mijlocașul a intrat pe teren două minute mai târziu, în locul lui Mateo Kovacic, cel care obținuse lovitura de la 11 metri.

În vârstă de 21 de ani, Ceballos a fost transferat de Real Madrid de la Real Betis, în vara anului trecut, pentru 16,5 milioane de euro. Adus ca o mare speranță, după ce fusese desemnat cel mai bun jucător al Campionatului European de tineret din vară, Ceballos a strâns 17 meciuri și două goluri până acum, însă a fost titular în doar șapte partide.

Real Madrid va întâlni Deportivo Alaves, sâmbătă, de la 17:15, în etapa a 25-a din campionatul Spaniei.

Publicat: 23 02. 2018, 18:09
Actualizat: 23 02. 2018, 18:10