Zi plină pentru „perla” Realului. Vinicius Jr., gol genial și eliminare pentru echipa a doua a „galacticilor”

Vinicius Junior (18 ani) a avut o zi de duminică plină de evenimente. După ce a marcat un gol superb pentru echipa a doua a lui Real Madrid, puștiul brazilian a fost eliminat în meciul cu Celta Vigo B și va fi suspendat pentru El Clasico de săptămâna viitoare.

Folosit timp de doar 12 minute de Julen Lopetegui în meciurile din LaLiga, Vinicius și-a găsit „refugiul” la Real Madrid Castilla, unde demonstrează meci de meci că este cu mult peste nivelul din al doilea eșalon fotbalistic al Spaniei. După trei goluri și o pasă decisivă în primele patru meciuri, sud-americanul s-a întrecut pe sine în meciul de duminică, 1-1 cu Celta Vigo B, când a deschis scorul după ce a executat minunat o lovitură liberă lateral stânga.

Pe final, însă, Vinicius a pătat evoluția bună cu o simulare, în minutul 85, care i-a adus al doilea cartonaș galben și l-a făcut indisponibil pentru derby-ul cu FC Barcelona. Nervos că jucătorii Celtei l-au faultat de mai multe ori pe parcursul meciului, brazilianul le-a arătat fanilor emblema Realului în momentul în care a plecat spre vestiare.

Vinicius are patru goluri în cinci meciuri la echipa a doua a clubului de pe Santiago Bernabeu, fiind pe locul al doilea în clasamentul golgheterilor, după Castell (San Sebastian Reyes) și Yuri )Ponferadina), ambii cu câte șase goluri.

Publicat: 21 10. 2018, 21:39
Actualizat: 21 10. 2018, 21:40