Zi nebună în Serie A: șase meciuri, șase victorii pentru oaspeți! Napoli a făcut scor și e lider în Italia. Un singur gol marcat de gazde

Victorii pe linie pentru oaspeți în primele șase partide ale zilei  din Serie  și o schimbare de lider, după ce Inter a pierdut surprinzător cu Sassuolo, scor 0-1.

Napoli a urcat pe primul loc în clasament, după ce a câștigat la scor (5-1) meciul cu Frosinone, în care românul Vlad Chiricheș a fost rezervă neutilizată. Raul Albiol (20), Gonzalo Higuain (30 – pen și 60), Marek Hamsik (59) și Manolo Gabbiadini (72) au înscris pentru echipa lui Maurizio Sarri, în timp ce gazdele au marcat golul de onoare în minutul 82, prin Paolo Sammarco.

Inter a fost învinsă în prelungiri de Sassuolo, după ce atacantul Domenico Berardi a transformat un penalty, și cade pe locul doi, cu 39 de puncte, la două lungimi în spatele lui Napoli.