Zi de coșmar pentru Iniesta și Torres. Aventura celor două legende pe tărâm japonez a început cum nu se putea mai prost

Andres Iniesta (34 de ani) a debutat duminică pentru Vissel Kobe, în meciul de campionat cu Shonan Bellmare, pierdut cu 3-0 de noua sa echipă. Mijlocașul care și-a petrecut întreaga sa carieră la FC Barcelona a fost introdus pe teren în minutul 59, la scorul de 2-0 pentru adversari.

Keisuke Saka a deschis scorul pentru oaspeți după doar zece minute de joc, iar Mitsuki Saito a majorat avantajul celor de la Shonan la scurt timp de la începutul părții secunde. Iniesta a avut puțin peste 30 de minute la dispoziție pentru a schimba ceva, dar nu a reușit să-și pună amprenta asupra jocului. Shunsuke Kikuchi a marcat pentru 3-0 în minutul 67, iar până la final nu s-a mai punctat.

Fernando Torres a debutat și el de asemenea pentru Sagan Tosu, în meciul cu Vegalta Sendai. „El Nino” a avut soarta lui Iniesta, Sagan fiind învinsă pe teren propriu, dar cu un scor mai blând, 1-0. Unicul gol a fost marcat de Takuma Nishimura, în minutul 88.

Vissel Kobe ocupă locul 6 în acest moment în prima ligă a Japoniei, la 16 puncte de liderul Sanfrecce Hiroshima. Sagan Tosu ocupă penultima poziție, fiind la trei puncte de locul 15, primul care asigură menținerea în prima ligă.

Publicat: 22 07. 2018, 15:42
Actualizat: 22 07. 2018, 15:43